Głosowanie ws. Brexitu już dziś – co ze złotym?

Kiedy będzie mieć miejsce głosowanie?

Przełożone z dnia 11 grudnia głosowanie nad zatwierdzeniem przez brytyjski parlament wypracowanych przez premier May warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię odbędzie się dziś. Godzina głosowania została podano, jako 19 czasu lokalnego, czyli 20 czasu polskiego.

Jak bardzo będzie to istotne dla rynków?

Czy głosowanie to będzie istotne dla rynków, a zwłaszcza rynku walutowego i funta brytyjskiego w tym sytuacji na polskim złotym? Wszystko wskazuje na to, że TAK. Tutaj można przytoczyć rynek, na którym inwestorzy/spekulanci zakładają się o to, jaka może pojawić się zmienność na danych walutach w danym czasie. Jest to rynek opcji walutowym, a miarą pokazującą oczekiwane wahania na rynku bazowym, czyli danej parze walutowej (np. GBPUSD) jest tzw. zmienność implikowana.

Jakich wahań na złotym można oczekiwać?

Na dziś zmienność ta dla notowań pary walutowej GBPUSD jest najwyższa od 2017 roku, ocierając się o poziom 23 proc. W przełożeniu na potencjalne zmiany kursu walutowego oznacza to, że gracze opcyjni szacują, iż kurs GBPUSD może zmienić się dziś wieczorem o około 20 centów.

Co to oznacza dla złotego i kursu GBPPLN? Otóż przy założeniu, że dzisiejsze zmiany nie dotkną np. notowań pary USDPLN, czyli złotego do dolara, to oczekiwana zmienność oscyluje w rejonie 7-8 groszy za funta. Oznacza to, że w skrajnym przypadku notowania GBPPLN, które kształtują się przed południem na poziomie 4,82 mogłyby ruszyć w stronę 4,90 złotego za funta lub runąć do poziomu 4,74. To wszystko oczywiście przy założeniu, że zmienność implikowana zostanie zrealizowana i że spekulanci na rynku opcji dobrze wyceniają dzisiejsze wydarzenie.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.