Fiskus blokuje konta bankowe

Pexels

STIR to system gromadzenia i analizy danych o transakcjach dokonywanych za pośrednictwem wszystkich rachunków bankowych w kraju i przekazywania ich wielu różnym organom państwowym: szef KAS, ale też ABW, CBA, Agencji Wywiadu.

STIR umożliwia organom skarbowym analizowanie wszystkich transakcji bankowych podatników. Na bieżąco, czyli codziennie. Dane przekazywane są tak szybko, że szef KAS może przeciwdziałać wyłudzeniom VAT praktycznie natychmiastowo.

– Blokada kont jest możliwa i będzie dokonywana z zaskoczenia – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Izabela Andrzejewska-Czernek, radca prawny z kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy (KZP). – Konto można zablokować wszystkim przedsiębiorcom i osobom prowadzącym działalność zarobkową na własny rachunek. Możliwa będzie blokada rachunku rozliczeniowego, lokaty terminowej i rachunku VAT.

Oprócz blokady możliwe są: odmowa rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, wykreślenie z rejestru VAT czy też wszczęcie postępowania karnego.

Czynnikiem decydującym o podjęciu tych działań jest tzw. wskaźnik ryzyka – wskaźnik wykorzystywania działalności banków do wyłudzeń.

Podmioty o określonych parametrach, dokonujące określonych transakcji będą z automatu oznaczane przez system STIR jako „podejrzane”. Oznaczenie to będzie nadawane na podstawie tajnych algorytmów. Izba rozliczeniowa następnie przekaże tę informację szefowi KAS.

– Szef KAS będzie mógł zablokować rachunek bankowy na 72 godziny z możliwością przedłużenia tej blokady do 3 miesięcy – wyjaśnia Izabela Andrzejewska-Czernek z KZP.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.