Do przeprowadzenia skutecznej restrukturyzacji firmy nie trzeba układać się z wszystkimi jej wierzycielami. Przedsiębiorcy z kłopotami mogą wybrać jedynie część zadłużenia (lub największych wierzycieli), które poddadzą postępowaniu. Mowa tutaj o układzie częściowym.
Układ częściowy to narzędzie, którego zadaniem jest maksymalne uproszczenie i skrócenie negocjacji z wierzycielami. Nie można jednak przeprowadzić go odrębnie. Jest to część postępowań restrukturyzacyjnych o zatwierdzenie układu i przyspieszonego postępowania układowego.
– Układ częściowy jest w szczególności wskazany dla przedsiębiorców mających wielu drobnych wierzycieli. Dla nich wystarczający będzie układ z wąskim gronem partnerów biznesowych mających na przykład największe wierzytelności. – tłumaczy Szymon Mojzesowicz z firmy doradczej Lege Advisors.
W ramach układu częściowego można złożyć propozycje dotyczące zobowiązań, które mają zasadniczy wpływ na dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa, np. w zakresie finansowania, istotnych umów, czy największych kwotowo. Co ważne, jest możliwość objęcia układem częściowym wierzycieli zabezpieczonych hipotecznie. Muszą być oni jednak rozliczeni w stopniu nie niższym niż w przypadku samodzielnego dochodzenia wierzytelności. Wierzyciele nieobjęci takim postępowaniem układowym nie są jego uczestnikami. Nie powinni mieć także wpływu na jego przebieg.
– Układ częściowy jest ważny, bo pozwala skupić się na porozumieniu z najważniejszymi wierzycielami. Równocześnie nie zaburza relacji z pozostałymi kontrahentami. – przekonuje Szymon Mojzesowicz z Lege Advisors. – Aby wyodrębnić w układzie częściowym zadłużenie, kryteria muszą być jasne, obiektywne i uzasadnione ekonomicznie. – dodaje.
Takimi kryteriami mogą być wierzytelności:
– z tytułu finansowania działalności przez udzielone kredyty, pożyczki i inne podobne instrumenty;
– z tytułu umów o zasadniczym znaczeniu dla funkcjonowania przedsiębiorstwa dłużnika, w szczególności z tytułu dostawy najważniejszych materiałów lub umów leasingu majątku niezbędnego dla działalności prowadzonej przez dłużnika;
– zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską na przedmiotach i prawach niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstwa dłużnika;
– największe określone według sumy.
Układ częściowy zostaje formalnie przyjęty, gdy zagłosuje na niego większość wierzycieli mających w sumie 2/3 wierzytelności objętych postępowaniem układowym.
Źródło: Lege Advisors
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis