Impuls wywołany podwyżką perspektywy ratingu wygasa. Dzisiejsze dane potwierdziły dobrą kondycję krajowego rynku pracy. Fatalnie z kolei prezentują się nastroje w gospodarce niemieckiej. Słabsze odczyty wynagrodzeń oraz inflacji zmniejszają szanse na jastrzębie ruchy Banku Anglii.
Złoty utrzymuje bardzo mocną pozycję na rynku walutowym, a dzisiejsze dane potwierdziły dobrą kondycję krajowego rynku pracy. Odnotowany w marcu wzrost wynagrodzeń o 3,7% był zgodny z oczekiwaniami, a przyrost zatrudnienia przekroczył nawet nieco prognozy (6,7% vs 6,5%). Impuls wywołany podwyższeniem perspektywy ratingu Polski przez agencję S&P jednak wygasa, więc będzie trudniej o utrzymania dotychczasowego tempa aprecjacji. Kurs franka szwajcarskiego, notujący spektakularne osłabienie, dotarł do istotniejszego wsparcia, którego ewentualne przełamanie zapewne będzie wymagać większego nakładu czasu i siły od strony podażowej. Po 6 spadkowych sesjach z rzędu do delikatnej korekty dochodzi również na notowaniach euro i dolara. Spowodowane jest to słabymi danymi z Eurostrefy oraz Wielkiej Brytanii i całkiem niezłymi ze Stanów Zjednoczonych, które w konsekwencji wywołały zjazd eurodolara. Odczyt indeksu ZEW z Niemiec, obrazujący nastroje panujące w największej europejskiej gospodarce wypadł fatalnie (-8,2 pkt. vs prognoza 1 pkt.), kontynuując serię negatywnych doniesień ze Strefy Euro. Rynek spodziewał się również lepszego raportu z brytyjskiego rynku pracy. Choć stopa bezrobocia minimalnie spadła, to liczono na większy wzrost wynagrodzeń. Dziś gwoździem do trumny dla brytyjskiej waluty okazał się niższy od prognoz odczyt inflacji, który uderzył w perspektywy zacieśniania polityki pieniężnej przez Bank Anglii i wywołał solidny zjazd notowań funta.
Tymczasem za Oceanem bieżący tydzień dostarcza szeregu pozytywnych danych makroekonomicznych. Lepsze od oczekiwań okazały się wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, a wykorzystanie mocy produkcyjnych osiągnęło najwyższy poziom od 3 lat. Rynkowe prognozy przebiły również dane o pozwoleniach na budowę domów oraz o rozpoczętych budowach domów.
Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:50):
CHF/PLN – 3,4765 / 3,5077
EUR/PLN – 4,1576 / 4,1877
USD/PLN – 3,3515 / 3,3834
GBP/PLN – 4,7687 / 4,8148
EUR/USD – 1,2331 / 1,2423
Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
18. kwietnia:
20:00 USA Beżowa Księga
19. kwietnia:
10:00 Polska Produkcja przemysłowa
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Michał Sikora – Dealer walutowy inkantor.pl.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis