Euro rośnie siódmy dzień z rzędu

Pexels

Rosnący w siłę dolar podtrzymuje przecenę złotego. Kurs euro w relacji do złotego rośnie siódmą sesję z rzędu. Agencja S&P poinformowała o możliwej podwyżce ratingu Polski w perspektywie 2 lat. Notowania EUR/CHF ponownie testują poziom 1,20. Jutro kluczowe wydarzenie tygodnia, czyli posiedzenie EBC.

Rezerwa Federalna pozostaje obecnie najbardziej jastrzębim bankiem centralnym i inwestorzy zaczynają to wreszcie kupować. Wzrost atrakcyjności dolara przyczynia się tradycyjnie do pogorszenia sentymentu wokół walut krajów rozwijających się, a więc również do podtrzymania słabszego złotego. Po serii sześciu spadkowych sesji z rzędu, kurs euro rośnie siódmy dzień z kolei, osiągając najwyższe poziomy od miesiąca. Bez wpływu na notowania polskiej waluty okazały się dzisiejszy odczyt stopy bezrobocia, który wypadł zgodnie z oczekiwaniami oraz komunikat agencji S&P o tym, iż urzeczywistnienie się prognoz kluczowych wskaźników makroekonomicznych doprowadzi do podwyższenia ratingu Polski w perspektywie 2 lat.

Na szerokim rynku wzrastają rentowności amerykańskich obligacji, a dolara wspierają również pozytywne doniesienia z realnej gospodarki. Powyżej prognoz uplasowały się wstępne odczyty indeksów PMI przemysłu i usług oraz dane o sprzedaży domów na obu rynkach: pierwotnym i wtórnym. Ponadto, indeks nastrojów konsumenckich (Conference Board) powrócił w kwietniu do najwyższych poziomów zanotowanych w obecnym stuleciu. Zgoła odmiennie prezentuje się sytuacja na Starym Kontynencie. Opublikowany wczoraj wskaźnik klimatu gospodarczego w Niemczech instytutu Ifo spadł 5. miesiąc z rzędu, osiągając najgorszy wynik od stycznia 2017r. Kilka dni temu fatalnie wypadł odczyt nastrojów instytutu ZEW. Inwestorzy pozbywają się euro przed jutrzejszym posiedzeniem EBC, a M. Draghi ponownie stanie przed dużym wyzwaniem, aby usatysfakcjonować oczekiwania rynku. Gołębia retoryka zapewne pogłębi przecenę eurodolara, z kolei próba uspokojenia nastrojów i wyrażenie przekonania, iż sprawy idą w dobrym kierunku, mogłaby z kolei popchnąć notowania na północ i doprowadzić w dłuższej perspektywie do przełamania poziomu 1,25, co również byłoby niekorzystne dla EBC. Ciekawie prezentuje się również sytuacja na parze EUR/CHF, której kurs ponownie dotarł w pobliże historycznie istotnej bariery 1,20. Warto ją śledzić, gdyż będzie ona warunkować także dalsze zachowanie kwotowań franka w relacji do złotego.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:35):
CHF/PLN – 3,5227 / 3,5539
EUR/PLN – 4,2092 / 4,2392
USD/PLN – 3,4532 / 3,4841
GBP/PLN – 4,8104 / 4,8576
EUR/USD – 1,2129 / 1,2221

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
26. kwietnia:
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, M. Draghi’ego
14:30 USA Zamówienia na dobra trwałego użytku
14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Michał Sikora – Dealer walutowy inkantor.p

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.