EUR/PLN nad 4,5 PLN, crude poniżej 15 USD

foto: NBP

Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przynosi istotniejszych zmian zarówno na eurodolarze jak i wycenie PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5201 PLN za euro, 4,1577 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,2925 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1885 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,405% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia obrotu na rynkach przynosi kolejne cięcie stóp przez PBOC (benchmark lending rate do 3,85%) oraz dalsze dynamiczne zniżki na wycenie ropy naftowej. Wycena amerykańskiej Crude spadła poniżej 15 USD (na majowej serii, na czerwcowej ok. 23 USD), co jest najniższym poziomem od 1999r. Globalnie obserwujemy lekkie wyhamowanie ponad 30% rajdu na giełdowych indeksach, co może sugerować potencjał zaistnienia korekty spadkowej i realizacji zysków. Sam PLN ciągle oscyluje nad wsparciem 4,5 EUR/PLN – brak chęci do rozegrania ruchu przez ten zakres sugeruje, iż inwestorzy pozostają ostrożni w zakresie zwiększenia ekspozycji na koszyk walut CEE.

W trakcie dzisiejszej sesji MF przeprowadzi aukcję bonów skarbowych. GUS poda dane dot. dane dot. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń za marzec. Rynek szacuje spadek dynamiki zatrudnienia do 6,6% oraz wynagrodzeń do 0,8%. Ponadto GUS opublikuje ceny produktów rolnych za marzec.

Z rynkowego punktu widzenia eurodolar stabilizuje się przy 1,09 USD, co ogranicza nieco wpływ podwyższonej zmienności ropy na rynek FX. EUR/PLN kolejną sesję oscyluje nad wsparcie 4,5 PLN, które sforsowanie otwierałoby drogę po lekkiego podbicia PLN również na pozostałych parach.

USD

GBP

EUR

CHF

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.