EBC nie zaciśnie pasa

foto: Yulan-Dreamstime

Złoty utrzymuje mocną pozycję, a frank jest najtańszy od stycznia. Seria negatywnych informacji z Eurostrefy osłabia eurodolara i poddaje w wątpliwość możliwości podwyżki stóp procentowych przez EBC. Dziś publikacja kluczowych danych tygodnia, czyli raportu z amerykańskiego rynku pracy.

Dobre nastroje, utrzymujące się mimo wszystko na szerokim rynku, sprzyjają mocnej pozycji złotego. Notowania franka kolejny dzień zakończyły na minusie, a kurs wyznaczył nowy lokalny dołek i w rezultacie szwajcarska waluta jest najtańsza od stycznia. Inwestorów nie zniechęcają kiepskie dane o krajowej inflacji, oddalające perspektywę ewentualnej podwyżki stóp procentowych przez RPP, ani seria negatywnych odczytów makroekonomicznych z Eurostrefy oraz Wielkiej Brytanii. Po gorszych wskazaniach PMI i niższym od raporcie o sprzedaży detalicznej, wczoraj napłynęły bardzo słabe dane o produkcji przemysłowej w krajach Starego Kontynentu, zwłaszcza w Niemczech, gdzie się nawet skurczyła w porównaniu z poprzednim miesiącem zamiast oczekiwanego wzrostu. Informacje te dostarczyły kolejnych argumentów przemawiających za minięciem szczytu koniunktury i stawiających pod znakiem zapytania możliwości zacieśniania polityki monetarnej przez EBC.

Za moment kluczowa publikacja tygodnia, czyli wiadomości o sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Środowy raport ADP o zmianie zatrudnienia znacząco przewyższył prognozy, budując pozytywne nastroje przed dzisiejszym odczytem tzw. payrolls’ów. Tradycyjnie dużą uwagę rynek będzie przywiązywał również do płacy godzinowej, której dynamika dostarczy sygnałów o możliwościach przyspieszenia inflacji. Opublikowane dotychczas w bieżącym tygodniu dane makroekonomiczne z największej gospodarki świata miały mieszany wydźwięk, gdyż słabsze od oczekiwań okazały się odczyty zamówień na dobra trwałego użytku i indeksu PMI usług, a liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych osiągnęła najwyższy poziom od 3 miesięcy. W konsekwencji bilans ryzyka dla dolara prezentuje się raczej negatywnie i, jeśli dzisiejszy raport nie zachwyci, można oczekiwać pewnej przeceny amerykańskiej waluty.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:05):

CHF/PLN – 3,5537 / 3,5838
EUR/PLN – 4,1818 / 4,2120
USD/PLN – 3,4161 / 3,4481
GBP/PLN – 4,7858 / 4,8320
EUR/USD – 1,2172 / 1,2264

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

  1. kwietnia:
14:30 USA Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
14:30 USA Stopa bezrobocia
14:30 USA Płaca godzinowa
17:15 Wielka Brytania Wystąpienie prezesa Banku Anglii, M. Carney’a
19:30 USA Wystąpienie prezesa Fed, J. Powell’a

 

 

Michał Sikora – Dealer walutowy inkantor.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.