Dziś wygasa czerwcowa seria kontraktów

foto: gpw

Wynik wczorajszego posiedzenia ECB wprowadzi istotne zmiany w polityce pieniężnej w kolejnych kwartałach. Przede wszystkim zostało zapowiedziane wygaszenie programu luzowania płynnościowego z końcem bieżącego roku. Jednocześnie w ostatnim kwartale kwota skupu aktywów zostanie skrócona o połowę, do 15 mld euro miesięcznej z podtrzymanych w okresie od stycznia do końca września 30 mld euro. Kwoty z zapadających papierów będą jeszcze reinwestowane przez dłuższy czas po zakończeniu skupu netto aktywów dla podtrzymania korzystnych warunków płynnościowych na rynku. Jednocześnie zostanie utrzymany dotychczasowy poziomi niskich stóp procentowych co najmniej do połowy 2019r. Dość łagodny i rozłożony w czasie sposób wyostrzenia nurtu polityki pieniężnej istotnie zmienił nastawienie rynkowe. Na rynku walutowym miało miejsce silne obsunięcie EURUSD, co uzasadniałby szczególnie dysparytet przyszłych stóp procentowych w USA i strefie euro, zwłaszcza w trwającym cyklu podwyżek stóp w USA. EURUSD obsunął się do poziomu majowego dołka. Jednocześnie na rynku kapitałowym miało miejsce mocne wystrzelenie kursów głównych indeksów DAX, CAC40 lub Stoxx Europe 600.

Na giełdach amerykańskich mocną zwyżkę notują spółki technologiczne skupione wokół indeksu Nasdaq 100, który notuje nowe historyczne maksima. Prym wiodą spółki typu Amazon, Facebook, Netflix, ale również Tesla. Indeksy S&P500 oraz Dow Jones zorientowane również na inne segmenty gospodarki, zwłaszcza Dow Jones, notują bardziej stonowane podejście.

Na krajowym rynku reakcja na wydarzenia globalne raczej jest chłodna, od połowy ubiegłego tygodnia indeks przy niewielkiej zmienności lekko obsuwa się w dół. Słabo prezentują się zwłaszcza spółki skupione wokół indeksu mWIG40, który jest blisko majowego dołka. Dziś wygasa czerwcowa seria instrumentów pochodnych co zwłaszcza w drugiej połowie może powodować aktywniejszy handel w spółkach WIG20. W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na krajowe dane o inflacji bazowej w Polsce i strefie euro, oraz odczyty o produkcji przemysłowej w USA i wskaźniku nastrojów konsumentów Uniw. Michigan. /Marcin Brendota/

BM Alior Bank

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.