Już w poprzednim tygodniu było wyraźnie widać, że zwyżka cen ropy naftowej traci na dynamice. Ostatnie dni przynoszą natomiast osuwanie się notowań tego surowca w dół. Cena ropy WTI zbliżyły się już do okolic 39,50 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent spadły do rejonu 42 USD za baryłkę.
Dzisiaj na rynkach surowcowych na pierwszy plan wybiły się informacje dotyczące handlu zagranicznego Chin, w tym również importu surowców do tego kraju. Chiny są m.in. jednym z największych na świecie konsumentów ropy naftowej, ustępującym pod tym względem jedynie Stanom Zjednoczonym. Państwo Środka jest także znaczącym producentem ropy naftowej, jednak jego zapotrzebowanie na ropę jest na tyle duże, że nie dość, że zużywa praktycznie całość swojej produkcji, to jeszcze musi importować ogromne ilości surowca.
W ostatnich miesiącach Chiny wykorzystują obniżone ceny ropy naftowej do wzmożonych zakupów „czarnego złota” na globalnym rynku. Już w maju import ropy do Chin był rekordowy, zaś czerwiec przyniósł drugi z rzędu rekordowy wynik.
Jak pokazały dzisiejsze dane, w poprzednim miesiącu Chiny importowały 12,9 mln baryłek ropy naftowej dziennie, co jest najwyższym wynikiem w historii i o około jedną trzecią wyższym wynikiem niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Łączny czerwcowy import ropy do Chin wyniósł 53,18 mln ton i był wynikiem wcześniejszych zamówień na dostawy ropy naftowej po wyjątkowo niskich cenach.
Te informacje stanowią pozytywny akcent na rynku ropy, jednak w kontekście bieżących cen nie zmieniają one wiele. Obecny podwyższony import prawdopodobnie jest w dużej mierze zjawiskiem przejściowym, które wygaśnie po zwyżkach notowań ropy naftowej na globalnym rynku.
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis