Draghi przypomina przywódcom EU, że muszą działać

foto: Yulan-Dreamstime

Rynkom europejskim udało się wczoraj utrzymać poziomy, pomimo słabego początku po głosowaniu w brytyjskim parlamencie, w którym wstrzymano prace nad umową w sprawie Brexitu. W związku z oczekiwaniem na to, że UE podpisze przedłużenie Brexitu pod koniec tego tygodnia, rynki otrząsnęły się z nerwów, a DAX osiągnął najwyższy poziom od ponad roku.

Z drugiej strony rynki amerykańskie nie radzą sobie zbyt dobrze, powstrzymywane przez rozczarowujące wyniki takich firm jak Caterpillar, czy Boeing.

Z chwilą wstrzymania prac nad umową w sprawie Brexitu i oczekiwaniem na przedłużenie z UE, uwaga inwestorów kieruje się na dzisiejsze spotkanie w sprawie stóp procentowych EBC i prezydenta Mario Draghiego. Odporność rynków europejskich jest tym bardziej zaskakująca, że wiele ostatnich danych ekonomicznych wykazywało słabość. Rosną obawy, że słabość sektora produkcyjnego może zacząć przenikać do gospodarki po stronie usług.

Na ostatnim spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego podjęto próbę rozwiązania tego problemu poprzez przywrócenie programu skupu aktywów do wysokości 20 mld EUR miesięcznie i znaczne obniżenie stopy depozytowej do -0,5%. Bank obniżył również prognozy inflacji i wzrostu.  Sabine Lautenschlaeger nagle ogłosiła, że opuści swoje stanowisko pod koniec tego miesiąca, podążając śladami poprzednich członków Bundesbanku, którzy odeszli na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, ze względu na spory dotyczące polityki pieniężnej. Oczywiste jest, że narastają napięcia związane z kierunkiem polityki pieniężnej, a wraz z odejściem prezesa EBC, Mario Draghiego, od koniec tego miesiąca, napięcia te mogą jeszcze się nasilić, gdy jego stanowisko obejmie Christine Lagarde 1 listopada.

Spory będą się nasilać, jeśli najnowsze dane PMI za październik dla Niemiec i Francji nie wykażą oznak poprawy przed dzisiejszym posiedzeniem EBC i ostatnią konferencją prasową Mario Draghi’ego na stanowisku prezesa EBC. Oczekuje się, że dane dotyczące produkcji pozostaną słabe, a Niemcy utrzymają się blisko 10-letnich minimów na 41,7, z odczytem na poziomie 42. Oczekuje się, że odczyt dotyczący usług poprawi się nieznacznie z 51,4 do 52. Produkcja francuska ma zatrzymać się na poziomie 50, z usługi mają wzrosnąć do 51,6.

Najlepszą oceną tego, jak dobrze prezes wykonał swoją pracę, jest to, czy pozostawia firmę w lepszej kondycji niż w momencie przejęcia. Jeśli zastosować ten sam standard w stosunku do Mario Draghiego i jego kadencji w Europejskim Banku Centralnym, można powiedzieć, że jego rządy zakończyły się sukcesem. Z pewnością nie była to łatwa kadencja i wymagała łamania pewnych zasad, by ochronić euro i zapobiec kryzysowi. Jednak mimo, że Draghi’ego można z pewnością opisać jako człowieka, który uratował euro, może być jeszcze trochę za wcześnie, aby w pełni ogłosić go zwycięzcą, tak jak przekonywał o tym  na początku miesiąca. Draghi z pewnością pozostawia euro w znacznie bardziej stabilnej pozycji, niż na początku jego kadencji, jednak europejska gospodarka nadal pozostaje wyjątkowo wrażliwa. Można również argumentować, że EBC jest już na granicy swoich możliwości, a przy braku jakiejkolwiek reformy fiskalnej może on po raz kolejny głośno i jasno przypomnieć przywódcom UE, że pozostało niewiele narzędzi, jeśli miałby nastąpić kolejny kryzys.

Ze stopami procentowymi na rekordowo niskich poziomach EBC ujawnił, jak delikatny i kruchy jest europejski system bankowy. Niektórzy twierdzą, że w tym wypadku lek zabija pacjenta, a bank wciąż pogarsza sytuację. Christine Lagarde będzie potrzebować czegoś więcej niż tylko plastra na rany, które pozostawił Draghi.

EURUSD – ostatnie odreagowanie znalazło wsparcie przy 1,1100. Kluczowym 1,1200 i 200-dniowa MA. Wybicie w dół 1,1100 otworzy drogę na test linii trendu poprowadzonej po dołkach z tego miesiąca przy 1,1060 i dalej na 1,0920.

GBPUSD – spadek z 1,3020 zatrzymał się na wsparciu w okolicy 1,2840 w dniu wczorajszym. Jedynie zniżka poniżej 1,2840 otworzy drogę w kierunku 1,2670. Dopóki znajdujemy się powyżej  1,2840 istnieje perspektywa powrotu w kierunku ostatnich szczytów oraz 1,3200.

EURGBP – opór znajduje się przy 0,8670, jednak oraz 0,8715/20. Przełamanie poniżej 0,8570 może  otworzyć drogę w kierunku 0,8410 i dołków z tego roku.

USDJPY – 200-dniowa MA i poziom 109,20/30 powstrzymują obecnie dalsze wzrosty. Wsparcie znajduje się przy  107,50 oraz przy minimach z tego miesiąca w okolicy 106,50.

FTSE100 – oczekiwany spadek na otwarcie o 7 punktów do 7,253.

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 10 punktów do 12,808.

CAC40 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 7 punktów do 5,660.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 –  Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie na niemiecki indeks DAX pozostają w głęboko niedźwiedzim nastawianiu: pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Sprzedaj stanowią 70%, wzrost o 2% w stosunku do wczoraj, a po stronie wartości transakcji, pozycje krótkie stanowią już 83%, 4% wzrost w stosunku do wczorajszego odczytu.

Złoto –  nastroje klientów przeprowadzających transakcje na Złocie są pozytywne: w tej chwili 67% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Kup, o 1 punkt procentowy wyżej niż odczyt z wczoraj. Po stronie wartości proporcja wynosi: 61% to pozycje długie i tu odnotowano wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do wczoraj.

US NDAQ 100 – kontrakt na amerykański indeks NDAQ 100 nie jest pozytywnie postrzegany przez inwestorów w CMC Markets: ilościowo wciąż dominują pozycje krótkie, w tym momencie stanowią 69%, wzrost o 2 % w stosunku do dnia wczorajszego, a wartość pozycji krótkich wynosi aż 83% (6% wzrost w stosunku do wczoraj).

Sentyment rynkowy CMC Markets

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

Michael Hewson (Chief Market Analyst at CMC Markets UK)

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.