Dominacja złotego. Trump szykuje kolejne pociski

foto: pixabay

Agencja S&P podwyższyła perspektywę ratingu Polski ze stabilnej do pozytywnej. W konsekwencji złoty jest jeszcze mocniejszy, a kurs franka dotarł do bariery 3,50. Stany Zjednoczone przeprowadziły zapowiadany atak odwetowy na Syrię. Donald Trump szykuje również kolejne „pociski” wymierzone w Moskwę oraz Pekin.

Złoty niezmiennie umacnia swoją pozycję na rynku walutowym, czemu dodatkowy impuls dostarczyła decyzja agencji S&P o podniesieniu perspektywy ratingu Polski ze stabilnej do pozytywnej. Instytucja ta, której ocena odbiega mocno w dół od wystawionych przez Moody’s czy Fitch, tym samym przyznała się między wierszami do błędnej oceny w rzeczywistości w styczniu 2016r., kiedy to obniżyła krajowy rating. W konsekwencji kurs franka pogłębił kilkuletnie minima i nieuchronnie testował będzie barierę 3,50. Do tegorocznych minimów zbliżają się również notowania dolara. Z kolei dla euro piątkowa sesja była piątym spadkowym dniem z rzędu. Dzisiejszy odczyt inflacji bazowej w Polsce potwierdził jej spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, choć okazał się minimalnie wyższy od prognoz. W dalszej części tygodnia krajowi inwestorzy otrzymają jeszcze dane z rynku pracy i o produkcji przemysłowej, która w Eurostrefie wygląda ostatnio bardzo słabo.

Złoty cały czas pozostaje odporny na wydarzenia na szerokim rynku. A tam najwięcej uwagi poświęca się obecnie wzrostowi napięcia w Syrii. W nocy z piątku na sobotę doszło do zapowiedzianego wcześniej przez D. Trump’a ataku odwetowego z udziałem połączonych sił Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Francji. Ponadto, Waszyngton przygotowuje nałożenie kolejnych sankcji na Moskwę, które dotkną każdej firmy mającej styczność z reżimem Assada. Poprzednie, wprowadzone niespełna 10 dni temu, mocno dotknęły oligarchów powiązanych z V. Putinem oraz ich przedsiębiorstwa, szczególnie zaś drugiego na świecie producenta aluminium, firmę Rusal, która obecnie nie jest w stanie obsługiwać swojego zadłużenia w dolarach. Po kilku dniach ciszy powraca także temat relacji handlowych między USA i Chinami. Biały Dom, zgodnie z zapowiedziami D. Trump’a , szykuje nową listę towarów do obłożenia dodatkowymi cłami. Pekin już wcześniej ostrzegał, iż jest przygotowany na taką ewentualność i odpowie ruchem odwetowym o podobnej wartości.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:50):
CHF/PLN – 3,4966 / 3,5276
EUR/PLN – 4,1465 / 4,1765
USD/PLN – 3,3451 / 3,3771
GBP/PLN – 4,7874 / 4,8336
EUR/USD – 1,2315 / 1,2407

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
17. kwietnia:
10:30 Wielka Brytania Stopa bezrobocia
10:30 Wielka Brytania Wynagrodzenia
11:00 Niemcy Indeks instytutu ZEW
15:15 USA Produkcja przemysłowa

Michał Sikora – Dealer walutowy inkantor.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.