Dolar zanotował najlepszy kwartał od blisko 2 lat

foto: pixabay

Deprecjacja złotego pogłębia się z początkiem nowego miesiąca. Niepewność polityczne w Niemczech utrzymuje się z powodu zagrożenia rezygnacją ze stanowiska ministra spraw wewnętrznych i jednocześnie szefa CSU. Środek tygodnia upłynie pod znakiem zmniejszonej płynności, a kluczowe publikacje trafią na rynek w czwartek i piątek.

Indeks dolara zaliczył świetny kwartał, zwyżkując o 5% i notując pierwszy wzrostowy wynik od 2016r. Na przeciwległym biegunie znalazł się złoty, który w tym czasie stracił blisko 10% względem amerykańskiej waluty i prawie 4% w relacji do euro. Drugie półrocze dolar rozpoczął od mocnego uderzenia, zyskując wobec polskiej waluty od wczesnych godzin porannych już 4 grosze oraz umacniając się także na szerokim rynku. Deprecjacja krajowego pieniądza ponownie przyspieszyła głównie z powodu niepewności politycznej w Niemczech, która jednak się nie skończyła wraz z zawarciem porozumienia imigracyjnego na szczycie UE. Lider tworzącej koalicję rządzącą partii CSU i jednocześnie minister spraw wewnętrznych, H. Seehofer, nie jest zadowolony z przywiezionego z Brukseli przez A. Merkel rozwiązania i zagroził rezygnacją z pełnionych funkcji. Poza tym, awersję do ryzyka cały czas podtrzymują napięcia na tle handlowym i możliwość nałożenia przez Waszyngton ceł na samochody montowane w UE.

Spośród głównych walut tylko funt nie dobił jeszcze do majowych szczytów w relacji do złotego. Pozytywne piątkowe wskazanie PKB Wielkiej Brytanii oraz dzisiejszy odczyt indeksu PMI przemysłu przybliżają jednak kurs brytyjskiej waluty do nadrobienia tej odległości i przełamania bariery 5 zł. Tymczasem, jedyne w tym tygodniu istotne krajowe dane makro zostały opublikowane już w poniedziałek i zostały neutralnie przyjęte przez rynek. Wstępny odczyt czerwcowej inflacji okazał się niższy od prognoz, natomiast powyżej oczekiwań zameldował się indeks PMI przemysłu. Raporty te wpisują się w stanowisko prezentowane od długiego już czasu przez RPP i dają nadzieję na utrzymanie solidnego wzrostu gospodarczego również w tym roku.

Na szerokim rynku kluczowe publikacje pojawią się z końcem tygodnia. Jutrzejsza sesja za Oceanem będzie bowiem skrócona z uwagi na środowe Święto Niepodległości i dzień wolny od pracy. W czwartek inwestorzy otrzymają sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Fed, podczas którego dokonano podwyżki stóp procentowych. Natomiast, w piątek daniem głównym będzie tradycyjny raport z amerykańskiego rynku pracy.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:15):
CHF/PLN – 3,7904 / 3,8228
EUR/PLN – 4,3759 / 4,4068
USD/PLN – 3,7591 / 3,7881
GBP/PLN – 4,9212 / 4,9684
EUR/USD – 1,1572 / 1,1668
Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
2. lipca:
15:45 USA Indeks PMI przemysłu
16:00 USA Raport ISM dla przemysłu

Michał Sikora – Dealer walutowy inkantor.pl.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.