Dolar bez impetu w poniedziałek

foto: pixabay

Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki:

  • USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Zdaniem agencji Xinhua strony potwierdziły, że techniczne konsultacje związane z tekstem uzgodnionego wcześniej porozumienia handlowego zostały w zasadzie zakończone. W odrębnym raporcie odnotowano, że Chiny chciałyby zniesienia części istniejących taryf celnych w zamian za obietnice zwiększenia zakupów amerykańskich produktów. Podobny komunikat jeszcze w piątek wieczorem wydało USTR (Biuro Przedstawiciela ds. Handlu USA) sugerując, że strony poczyniły postępy i są bliskie sfinalizowania niektórych części umowy – komunikat został opublikowany po telefonicznych konsultacjach. Podano, że rozmowy będą jeszcze kontynuowane. To zwiększa prawdopodobieństwo „uroczystego parafowania” porozumienia podczas szczytu APEC w Chile za trzy tygodnie. W/w informacje umocniły juana jeszcze w piątek, a dzisiaj widoczna jest nieznaczna korekta.
  • WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Jeszcze w piątek pojawiły się spekulacje, jakoby Unia Europejska pod presją Francji chciała zaczekać ze zgodą na wydłużenie Brexitu o trzy miesiące, na wynik poniedziałkowego głosowania w Izbie Gmin dotyczący przeprowadzenia przedterminowych wyborów w grudniu. Według dzisiejszych doniesień UE najprawdopodobniej zgodzi się na tzw. „flextension”, co oznaczać będzie możliwość skrócenia terminu wydłużenia Brexitu, jeżeli do ratyfikacji procedur doszłoby wcześniej. Tymczasem według doniesień Partia Pracy jest przeciwna przeprowadzeniu przedterminowych wyborów w grudniu, chociaż reszta opozycji nie mówi nie. Boris Johnson może, zatem dzisiaj zdecydować się poddać wniosek o wotum zaufania dla własnego rządu. Funt ma dzisiaj trudności z jednoznacznym obraniem kierunku notowań. Dodajmy jednak, że w piątek GBPUSD nie był w stanie zejść poniżej 1,28 i zbliżyć się do czwartkowego dołka przy 1,2787.

OPINIA ANALITYKA:  Dolar bez impetu w poniedziałek

Nowy tydzień zaczął się od nieznacznego osłabienia się dolara, co próbuje się tłumaczyć faktem zbliżającego się posiedzenia FED (oczekuje się trzeciej w tym roku obniżki stóp), ale wydaje się, że duży wpływ mają też informacje nt. porozumienia amerykańsko-chińskiego, które podtrzymują dobre nastroje na rynkach akcji. To pozwoliło chociażby w piątek na dość dobre zamknięcie handlu na Wall Street, chociaż znaczenie miały też publikacje wyników finansowych spółek za III kwartał, które wypadły nieźle, jak na globalne uwarunkowania. Trudno jednak ocenić, czy tendencje obserwowane w poniedziałkowy ranek utrzymają się do końca tygodnia. Bo zmiennych, jakie będą mieć wpływ na nastroje będzie wiele – poza wspomnianym posiedzeniem FED, oraz informacjami nt. rozmów USA-Chiny, mamy też cały wątek Brexitu i przedterminowych wyborów w Wielkiej Brytanii, a także posiedzenie Banku Japonii, czy też szereg kluczowych danych makro z USA (dynamika PKB za III kwartał, indeksy ISM, oraz dane Departamentu Pracy za październik).

Dzisiaj kalendarz wydarzeń jest ubogi, w efekcie największą uwagę przyciągną informacje z Wielkiej Brytanii. Odroczenie Brexitu do końca stycznia przez UE jest raczej formalnością (pisałem o tym jeszcze w piątek) i tym samym nie będzie informacją cenotwórczą. Wpływ na nastroje mogą mieć za to przepychanki wokół przedterminowych wyborów w grudniu. Decydenci w Partii Pracy dostrzegli, że nie przyniosły by one im politycznych korzyści, co widać w sondażach. Tyle, że jeżeli teraz laburzyści będą robić polityczną obstrukcję – nie chcemy Brexitu, nie chcemy wyborów, nie chcemy…. (no właśnie, a co tak właściwie chcemy?) – to tylko na tym stracą. Co może zrobić Boris Johnson? Nie będzie łatwo znaleźć większość 2/3 za rozwiązaniem parlamentu, jeżeli Partia Pracy nie poprze tego wniosku. Być może, zatem powrócimy do scenariusza ponownego procedowania ustaw dotyczących Brexitu i technicznie do rozwodu mogłoby dojść wcześniej, niż w końcu stycznia – na przykład z końcem grudnia (kolejny miesiąc po tym, w którym obie strony ratyfikowały porozumienie). W krótkim okresie byłaby to dla funta lepsza informacja.

Na wykresie GBPUSD uwagę zwraca brak naruszenia bariery 1,28 w piątek, co ucina szanse na kontynuację spadków w krótkim terminie. Szanse na wyciągnięcie notowań w górę wzrosły, ale nie sposób ignorować negatywnych wskazań płynących z dziennych wskaźników. To sugeruje, że potencjalna zwyżka może się długo nie utrzymać. Z technicznych poziomów warto obserwować 1,2861 (szczyt z piątku), oraz rejon 1,2890 (opór bazujący na wahaniach z 17-22 października).

Spójrzmy też na koszyk dolara BOSSA USD. Widać wyraźnie odbicie od wskazywanej we wcześniejszych raportach strefy oporu 82,60-82,65 pkt. Jej złamanie byłoby trudne bez wsparcia w postaci „stosownych informacji”. W efekcie pozostaje czekać na rynkowe interpretacje kluczowych punktów kalendarza makro w tym tygodniu.

 

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.