Do korzystania z e-faktur trzeba się należycie przygotować

foto: stock up, Matthew Henry

Polski biznes jest niczym dr Jekyll i mr Hyde – ma dwie twarze. Z jednej strony mamy liderów – dobrze zinformatyzowane sieci, które chętnie adaptują technologiczne nowinki i inwestują w cyfryzację. Z drugiej, jest całkiem sporo przedsiębiorstw, które mają duże zaległości w digitalizacji.

 

Dobrze to widać na przykładzie technologii EDI, czyli Elektronicznej Wymiany Danych, która na świecie funkcjonuje z powodzeniem od 30, a w Polsce od 20 lat. Szacuje się, że za jej pośrednictwem realizowanych jest w tej chwili już 85% transakcji handlowych na świecie. W naszym kraju ten odsetek jest jednak znacznie niższy. Być może za kilka miesięcy to się zmieni.

 

Elektroniczna Wymiana Danych jest najczęściej stosowanym na świecie standardem wymiany komunikacji handlowej. Unia Europejska dąży by stała się powszechnym pomostem pomiędzy systemami informatycznymi dostawcy i odbiorcy, pozwalającym bez problemu automatycznie odczytać, zrozumieć i przetworzyć informacje zapisane w dokumentach transakcji. Wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom stając się partnerem największego dostawcy EDI na świecie, firmy Global-eXchange-Services, wywodzącej się wprost z przedsiębiorstwa General Electric – firmy założonej przez Thomasa Alvę Edisona, słynnego wynalazcę i przedsiębiorcę. Daje to naszym klientom dostęp do sieci EDI praktycznie na całym świecie, a nam dostęp do najbardziej zaawansowanego oprogramowania i technicznego wsparcia w trybie 24/365 – wyjaśnia Tomasz Kuciel, prezes zarządu EDISON S.A., będącego w Polsce częścią konsorcjum PEF Expert – brokera rządowej Platformy Elektronicznego Fakturowania.

Polska przygotowuje się do wdrożenia europejskiej dyrektywy o obowiązkowym przyjmowaniu automatycznie przetwarzanych e-faktur w administracji publicznej. Jednym z elementów tego procesu są bezpłatne szkolenia, konferencje i seminaria przygotowujące polski biznes i urzędników na fakturowe zmiany. Szkolenia organizowane przez Instytut Logistyki i Magazynowania podzielone są na kilka segmentów. W najbliższych tygodniach seminaria zaplanowano w Szczecinie, Opolu, Poznaniu i Zielonej Górze. Specjaliści przekazują na nich wiedzę o rodzajach, przeznaczeniu i wykorzystaniu elektronicznych komunikatów w wymianie handlowej. Uczą także przepisów e-fakturowania, tłumaczą korzyści ze stosowania ustrukturyzowanej elektronicznej faktury i jak przygotować firmę na wejście do systemu.

 

Przed 18 kwietnia, a więc dniem wprowadzenia europejskiej dyrektywy, należy także przystosować systemy IT w firmach, które będą realizować zamówienia publiczne. „Standaryzacja i funkcjonalności e-fakturowania w systemach informatycznych zgodnie z normą europejską” to szkolenia, stworzone dla integratorów systemów ERP. Po ich ukończeniu specjaliści IT nabędą praktyczne umiejętności w zakresie przystosowania firmowych systemów do wymiany ustrukturyzowanych e-faktur oraz innych elektronicznych dokumentów. Terminy szkoleń ustalane są indywidualnie.

Jeżeli ktoś nie może uczestniczyć osobiście w szkoleniach może skorzystać z wersji internetowej. Tak zwane webinary oraz e-learning pozwalają na przyswojenie wiedzy w domu przed ekranem komputera. Uczestnik sam decyduje czy materiał przerabia jednorazowo czy dzieli naukę na etapy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.