Dlaczego mieszkania tanieją przed końcem roku

foto: pixabay

Przed końcem roku nowe mieszkania są tańsze o ponad 100 zł za metr kwadratowy, jednak przede wszystkim u deweloperów notowanych na giełdzie. Banki też są bardziej życzliwe. Banki i deweloperzy chcą pokazać jak najlepsze wyniki finansowe za mijający rok, czyli jest to okazja dla kupujących.

– Nawet kilkanaście tysięcy złotych można zaoszczędzić kupując mieszkanie i wnioskując o kredyt przed Nowym Rokiem – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bartosz Turek, analityk Open Finance. – Powodem jest lepsza oferta, która ma pozwolić bankom i deweloperom sprzedać jak najwięcej produktów i pokazać dobre wyniki. Nabywca, który planuje jeszcze w tym roku zakup, powinien wykorzystać to w negocjacjach.

Po latach wyznaczania kolejnych rekordów liczby sprzedanych mieszkań, na rynek deweloperski wkroczyło spowolnienie. Wciąż sprzedaż jest na poziomach notowanych w bardzo dobrym 2016 r., ale dziś już nikt nie ma złudzeń, że rekord odnotowany w 2017 r. nie zostanie w bieżącym roku pobity. Z prognoz przygotowanych przez firmę doradczą REAS wynika, że deweloperzy w 2018 r. mogą sprzedać około 62,5 tys. mieszkań na 6 największych rynkach. To odrobinę więcej niż w roku 2016, ale o 14 proc. mniej niż w rekordowym 2017 r.

Jeśli ktoś potrzebuje dziś mieszkania, to powinien tę słabość deweloperów wykorzystać. Sprzyja temu też zbliżający się koniec roku. Deweloperzy mogą chcieć podreperować bieżące wyniki sprzedaży. Jest to przecież dla nich bardzo ważny wskaźnik efektywności, którym np. giełdowe firmy chwalą się przed akcjonariuszami.

– Taka sytuacja sprzyja nabywcom, którzy chcieliby w biurze sprzedaży wynegocjować rabat, a co warto podkreślić, podczas tych negocjacji lepiej nie skupiać się wyłącznie na cenie za metr. Znacznie łatwiej jest z taką firmą negocjować np. niższą cenę miejsca postojowego (ze względów podatkowych), darmowy ogródek lub niższą cenę pakietu wykończeniowego – doradza Bartosz Turek z Open Finance.

Statystyka potwierdza, że czwarty kwartał jest korzystny dla nabywców. Przeciętna cena m kw. stołecznego mieszkania deweloperskiego była w ostatniej dekadzie o 112 zł niższa niż ta z trzeciego kwartału – wynika z danych NBP przeanalizowanych przez Open Finance. Statystycznie rzecz ujmując kupując 50-metrowe „M” pod koniec roku można liczyć na to, że w Warszawie jego całkowita cena będzie średnio o 5-6 tys. zł niższa niż gdyby zakupu dokonywać w trzy miesiące wcześniej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.