Dalszy wzrost produkcji ropy naftowej w OPEC

foto: pexels

Notowania ropy naftowej kontynuują spokojną konsolidację, obserwowaną na wykresie tego surowca już od paru dni. Dzisiejsza sesja przynosi, przynajmniej na razie, niewielką zmienność – notowania ropy naftowej WTI nadal poruszają się tuż powyżej poziomu 43 USD za baryłkę, natomiast ceny ropy Brent oscylują w okolicach 46 USD za baryłkę.

Pozytywnym akcentem podczas wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej były informacje o dużym spadku zapasów ropy naftowej w USA. Amerykański Instytut Paliw podał, że zapasy ropy w poprzednim tygodniu spadły o 6,36 mln baryłek. To zaskakujący odczyt, bowiem oczekiwano ponad trzy razy mniejszej zniżki zapasów.

Niemniej, uwagę inwestorów zwraca także sytuacja w OPEC, gdzie – po wcześniejszych rekordowych cięciach wydobycia – produkcja systematycznie rośnie. Wczoraj pojawiły się informacje o tym, że w sierpniu produkcja ropy naftowej w kartelu wyniosła średnio 24,27 mln baryłek dziennie, co oznacza wzrost o 950 tys. baryłek dziennie w porównaniu z lipcem. Zwyżka ta jest również podobna do wzrostu odnotowanego w lipcu – co oznacza, że kartel wydobywał w sierpniu o około 2 mln baryłek ropy naftowej dziennie więcej niż w czerwcu.

Wzrost produkcji ropy w OPEC nie jest jednak zaskoczeniem. Kartel, wraz z kilkoma krajami spoza organizacji, działa w ramach porozumienia naftowego OPEC+ i dostosowuje produkcję do wspólnych ustaleń. Na mocy wspomnianego porozumienia, dokonane zostały rekordowo duże cięcia produkcji tuż po wybuchu pandemii, natomiast w ostatnich miesiącach sygnatariusze porozumienia powoli zaczęli odbudowywać produkcję.

 

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.