Czy zatory płatnicze można zmniejszyć chroniąc tym samym firmy przed bankructwem

foto: NBP

Statystycznie na realizację płatności trzeba czekać 75 dni po wystawieniu faktury. Przedsiębiorcy spodziewają się pogorszenia sytuacji z powodu zmian wprowadzanych w prawie podatkowym. Brakuje rozwiązań, które ograniczą ryzyko związane z utratą płynności finansowej.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii opracowało “zieloną księgę” dotyczącą zatorów płatniczych i pracuje nad ustawą przeciwdziałającą opóźnieniom w płatnościach. Ministerstwo proponuje skrócenie terminów płatności do 2 miesięcy (nie ma punktu wyjścia 3 miesięcy).

Pozostają wątpliwości czy przełoży się to na praktyczne działania firm, także z tego powodu, że płynność finansową firm pogarszają także opóźnienia w zwrocie podatku VAT przez administrację skarbową.

– Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie kodeksu dobrych praktyk dla administracji podatkowej, aby podatnik nie miał poczucia, że jest z góry traktowany jako potencjalny oszust, którego prawo do zwrotu VAT jest podejrzane.- mówi w rozmowie z MarketNews24 adw. Agata Dziwisz, starszy prawnik w kancelarii Kochański, Zięba i Partnerzy (KZP).

Inny pomysł to wprowadzenie możliwości odsprzedawania wierzytelności podatkowych firmom faktoringowym: – Obecnie nie jest to możliwe, ponieważ są to należności publiczno-prawne – wyjaśnia prawnik z KZP.

Z powodu wprowadzenia split payment na pogorszenie płynności finansowej narzekają najbardziej małe przedsiębiorstwa. Stąd propozycja, aby ograniczyć stosowanie tego nowego rozwiązania podatkowego, mającego uszczelnić system fiskalny, poprzez wprowadzenie nowego kryterium wartości transakcji w przypadku MSP.

12 Komentarzy

  1. Wydaje mi się, że właśnie faktoring jest fajnym rozwiązaniem. Mam kilku znajomych korzystających i są zadowoleni. Korzystna usługa przyspieszająca odzyskiwanie pieniędzy, które sie naszej firmie należą

    • Też mi się wydaje, że właśnie bardzo dobra opcja jak ktoś nie opłaca faktur w terminie. Masz może informacje u kogo ten faktoring brany był? Rozważam wprowadzenie u siebie i szukam informacji 😀

      • @miti z tego co pamiętam to oni korzystają z idea money. Są tez zadowoleni z kontaktu z doradcą, więc może sobie ich obczaj 😉

  2. @mintaj z tego co się orientuje to takie finansowanie zakupów. Dostajesz fakturę na zakup towarów, załóżmy że wyjątkowo dużą ilość na którą Cie nie stać w danym momencie, kupujesz je z tym faktoringiem kupieckim, żeby były od razu, a spłacasz faktorowi nieco później, zależy jak Ci pasuje i jak to ustalicie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.