Czy wzrasta ryzyko zaciągania kredytów mieszkaniowych?

W pierwszych sześciu miesiącach 2018 r. banki udzieliły 117 tys. kredytów mieszkaniowych, na kwotę 27,9 mld zł. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r., udzielono o 7,8% więcej kredytów mieszkaniowych, na kwotę o 16,7% wyższą.

W samym tylko czerwcu był to wzrost o 6,1% w ujęciu liczbowym i wzrost o 15,7% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do czerwca 2017 r.

Miesięczny odczyt Indeksu Jakości Biura Informacji Kredytowej (BIK) portfela kredytów mieszkaniowych w czerwcu 2018 r. wyniósł jedynie 0,79%, co potwierdza wieloletnią już obserwację dotyczącą niskiego ryzyka kredytowego związanego z tymi kredytami.

– Sprzedaży kredytów konsumpcyjnych nadal nie towarzyszy praktycznie wzrost ryzyka kredytowego, pomimo zaciągania kredytów na coraz wyższe kwoty – mówi w rozmowie z MarketNews24 prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Jakość portfela kredytowego od kilku lat utrzymuje się na bezpiecznym, stosunkowo niskim poziomie szkodowości. W okresie 12 miesięcy wartość Indeksu Jakości dla portfela konsumpcyjnego pogorszyła się (wzrosła) jedynie o +0,03.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.