Ogromna część najważniejszych indeksów giełdowych na świecie znajduje się wciąż w okolicach historycznych szczytów. Jednakże ostatnio spora niepewność, mieszane dane makroekonomiczne doprowadziły do wyraźnego cofnięcia na większości z nich. Wciąż wygląda to jedynie na korektę, w szczególności, że cały wczorajszy dzień przyniósł spore odrobienie strat. Z drugiej strony inwestorzy mogą zadawać sobie pytanie, czy wczorajsze wzrosty nie były jedynie korektą, w nowym trendzie spadkowym?
Indeksy takie jak DAX czy S&P 500 znajdują się wciąż zaledwie kilka procent od historycznych szczytów. Niemniej nie da się ignorować ostatnich wyraźnych spadków na Wall Street, w Europie czy Azji. Wywołane są one głównie poprzez kwestie związane związane ze światowym handlem. Rynek obawia się, że po wczorajszych słowach ze strony Trumpa, który może odłożyć chęć podpisania umowy handlowej na termin po wyborach prezydenckich w przyszłym roku, na Chiny nałożone zostaną dodatkowe taryfy celne od 15 grudnia. Wcześniej spekulowano, że taryfy te zostaną odłożone w czasie ze względu na dobrze przebiegające negocjacje. Z drugiej strony obie strony informują, że wszystko przebiega bez zarzutu. Według rzecznika ministerstwa handlu z Chin, urzędnicy znajdują się w stałym kontakcie ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami, natomiast Donald Trump miał wczoraj wskazać, że dyskusje przebiegają bardzo dobrze.
Warto zauważyć, że jutro opublikowane zostaną bardzo ważne dane ze Stanów Zjednoczonych, które mogą pokazać, czy mocny rynek pracy jest wciąż tak odporny na spowalniającą gospodarkę, jak w przeciągu ostatnich miesięcy. Solidne wzrosty zatrudnienia przy umiarkowanym wzroście cen trzymają gospodarkę przy umiarkowanych wzrostach. Bez mocnego rynku pracy można spodziewać się nie tylko silnego spowolnienia, ale również recesji.
Oprócz tego wszystkiego Donald Trump ma problem w postaci dalszych działań Partii Demokratycznej w kierunku odwołania go ze stanowiska prezydenta. Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi wezwała do złożenia aktów oskarżenia w trakcie trwającego śledztwa dotyczącego tego, czy Trump nadużył władzy oraz złamał konstytucję. Informacje te z pewnością nie wpływają pozytywnie na nastroje inwestorów w miesiącu w którym statystycznie powinniśmy doświadczać wyraźnych wzrostów, które nazywane są „Rajdem Świętego Mikołaja”.
Spadki w Europie w niektórych przypadkach były dosyć spore. Niemiecki DAX stracił 0,5%, natomiast FTSE 100 stracił aż 0,7%. Z drugiej strony zyskiwał francuski CAC 40 pomimo szykującego się ogromnego strajku we Francji. Na Wall Street spadki były ograniczone i jedynie w przypadku DJIA przekraczały one 0,1%. Indeks WIG20 zyskał dzisiaj 0,49%, ale jest to małe pocieszenie biorąc pod uwagę spadki z poprzednich dni oraz aktualny poziom indeksu 2103 punktów.
Michał Stajniak
Starszy Analityk Rynków Finansowych
XTB
michal.stajniak@xtb.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis