Czy to już koniec wojen handlowych?

foto: flickr

Na światowych rynkach widać dobre nastroje. Wojny handlowe wygasają? Czy optymistyczna reakcja rynków finansowych na szczyt G20 powinna nas uspokoić?

Patrząc długoterminowo, to w negocjacjach nic nie zostało rozwiązane, dla Amerykanów pozostaje problemem, że druga gospodarka świata dogania USA i to także pod względem militarnym.

Krótsza perspektywa dotyczy kampanii wyborczej w USA. D.Trump będzie chciał postawić na kilka kart, które mają mu zapewnić reelekcję. Już wiemy, że będzie chciał grać sukcesem gospodarczym i jak sam podkreśla miarą jego sukcesu jest hossa na rynkach. Nie będzie ryzykował załamaniem gospodarki z powodu konfliktów z Chinami w okresie kampanii wyborczej.

-Trump będzie balansował w negocjacjach z Chinami, a możliwości są dwie. Albo zdecyduje się na zawarcie słabego porozumienia, albo będzie tę kwestię przedłużał, aby utwardzić swoje stanowisko po wyborach – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Do eskalacji konfliktu nie dojdzie przed zakończeniem kampanii wyborczej, ale też nie oznacza to, że relacje USA-Chiny wrócą do stanu sprzed dwóch lat.

Po wyborach przekonamy się czy nowe cła zostaną nałożone na Chiny. I także na Europę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.