Czy recesja to dobra informacja dla rynków?

foto: pixabay

Indeksy giełdowe cofają się w zasadzie od początku tego roku. Jak wiadomo rynek akcji jest wskaźnikiem tego, czego powinniśmy oczekiwać w przyszłości w gospodarce. Jeśli faktycznie dojdzie do realizacji prognozy recesji, rynek może zrealizować zyski. Z drugiej strony recesja jeszcze nie nadeszła, a wszystko wskazuje na to, że stopy procentowe będą podnoszone przez banki jeszcze przynajmniej do końca tego roku.

Dzisiaj praktycznie wszędzie obserwowaliśmy wzrosty, nawet na słabej ostatnio GPW. Oczywiście potężne straty były obserwowane w sektorze średnich i małych spółek. Z drugiej strony największe spółki odreagowywały. Kierunek został nadany przez wczorajsze ożywienie na Wall Street, które kontynuowane było dzisiaj przez rynek europejski. Recesja dla rynków oznacza akomodacyjne działanie banków centralnych. W takim wypadku powinniśmy oczekiwać, że banki zredukują swoje oczekiwania co do wysokości podwyżek stóp procentowych. Czy tak jednak będzie na pewno? Inflacja na całym świecie jest bardzo wysoka, a w Polsce sięga niemal 16%. Oczywiście w ostatnich tygodniach obserwowaliśmy potężną redukcję cen na rynku surowców, ale może ona wcale nie oznaczać, że ceny zaczną spadać. Jak pokazuje badanie Fed z Nowego Jorku, dużym powodem pojawienia się inflacji były napięte łańcuchy dostaw. Te cały czas pozostają napięte i odnowione obawy związane z pandemią mogą na nowo doprowadzić do spadku aktywności gospodarczej, nie tylko w Chinach, ale również w rejonach, gdzie liczba przypadków koronawirusa jest wciąż bardzo duża. Niemniej rynek będzie przyglądał się najbliższym działaniom banków centralnych, które mogą optymistycznie podchodzić do ostatnich spadków cen surowców, a przede wszystkim ropy naftowej.

Recesja jednak najprawdopodobniej nastąpi. Model GDPNO Fed z Atlanty pokazuje, że w drugim kwartale zmiana PKB będzie na poziomie -2,1%, czyli mocniej niż w I kwartale tego roku. Oczywiście inwestorzy całkiem pozytywnie spoglądają na dzisiejszy odczyt indeksu ISM dla usług w USA, który pozostał w okolicach 55 punktów. Z drugiej strony spada subindeks zatrudnienia. Amerykańska, czy również polska gospodarka ma się dobrze, dzięki świetnej sytuacji na rynku pracy. Jeśli ten zacznie mieć problemy, recesja będzie bardziej niż prawdopodobna.

WIG20 wrósł dzisiaj o 0,63%, ale w Europie Zachodniej wzrosty w większości wynosiły więcej niż 1%. Na Wall Street po wczorajszym odbiciu obserwujemy spadki, ale mają one też miejsce przed publikacją minutes FOMC. Od ostatniego posiedzenia Fedu zmieniło się sporo na rynkach, dlatego dzisiejszy rezultat protokołu nie powinien mieć ogromnego wpływu na rynek.

Michał Stajniak

Starszy Analityk Rynków Finansowych

XTB

michal.stajniak@xtb.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.