Czy prosta spółka akcyjna pomoże start-upom technologicznym?

foto: pexels

Prosta spółka akcyjna to pomysł, o który start-upy – zwłaszcza z branży technologicznej – wnioskują już od dłuższego czasu. To rozwiązanie było opracowywane jeszcze w Ministerstwie Rozwoju, obecnie prace nad nim kontynuuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Projekt ten spełnia wymagania środowiska. Mocno dzieli jednak doktrynę prawniczą, która w regulacjach dotyczących spółek prawa handlowego widzi potrzebę uporządkowania. Chodzi o wąski margines odchodzenia od pewnych kanonów rozwiązań, z którymi mamy do czynienia w kodeksie.

– Prosta spółka akcyjna ma ułatwiać funkcjonowanie firm, które nie mają potrzeby bycia spółkami osobowymi. Są to spółki kapitałowe, ale mają być bardziej elastyczne. To budzi najwięcej wątpliwości – powiedziała serwisowi eNewsroom Agnieszka Durlik, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej – Dotychczas spółki akcyjne postrzegano jako te o stabilnym charakterze, służące długotrwałej realizacji planów biznesowych, ewentualnie tworzone w celu zrealizowania konkretnej inwestycji.

W start-upach chodzi o łatwe otwarcie i likwidację spółki. Ze względu na ryzyko typowe dla branży technologicznej – jest to zrozumiałe. Kwestia ta może więc wpłynąć na chęć wejścia w takie podmioty np. funduszy venture Capital – jeśli będą mogły szybko wycofać kapitał, ewentualnie rozwiązać kwestie dotyczące wierzytelności. Stosowane są także ułatwienia w zakresie wprowadzania do spółki kapitału, know-how, rozwiązań technologicznych, czy samej wiedzy i pracy tworzących ją osób.

W przypadku nowego projektu prostej spółki akcyjnej może dojść do starcia nowoczesności z tradycją. Warto, aby oba środowiska nawiązały porozumienie. Dążąc do tego, żeby spółki technologiczne i start-upy mogły działać w formie spółek kapitałowych, należałoby zagwarantować jednocześnie bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Jeżeli zbyt daleko pójdziemy w uproszczeniach – może okazać się, że gwarancja, jaką z reguły dają spółki kapitałowe, nie będzie miała zastosowania w prostych spółkach akcyjnych – wskazała Durlik.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.