Czy jako najemca powinienem posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – OC?

Ubezpieczenie nieruchomości jest szczególnie popularne wśród osób wynajmujących mieszkania i domy. Jesteś najemcą? Ty również możesz stworzyć sobie bufor bezpieczeństwa. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w ofertach ubezpieczenie OC najemcy. Sprawdzamy, czy posiadanie takiej polisy rzeczywiście się opłaca.

(Nie)obowiązkowe ubezpieczenie OC najemcy

W Polsce nie ma przepisów, zgodnie z którymi najemca mieszkania czy domu musiałby zakupić ubezpieczenie OC. Takiego obowiązku nie mają również osoby zarabiające na wynajmie nieruchomości, choć one najczęściej zabezpieczają swoje interesy – nabywają ubezpieczenie OC lub forsują w umowie korzystne dla siebie zapisy, według których to najemca pokrywa wszelkie szkody. Jak natomiast sytuacja prezentuje się z punktu widzenia lokatorów?

Jeżeli jesteś studentem lub wyjechałeś za pracą do większego miasta i mieszkasz tam w wynajmowanym mieszkaniu, również możesz ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za szkody. Ubezpieczenie OC najemcy da Ci poczucie bezpieczeństwa. Gdyby elementy wnętrza mieszkania zostały w jakiś sposób zniszczone, a należące do Ciebie rzeczy skradzione, dzięki ubezpieczeniu nie będziesz ponosił odpowiedzialności finansowej względem wynajmującego i otrzymasz odszkodowanie.

Zakres ubezpieczenia OC najemcy

Ponieważ ubezpieczenia nieruchomości są ubezpieczeniami nieobowiązkowymi, strony takiej umowy mają dużą swobodę w kształtowaniu jej zapisów. W praktyce jednak jest tak, że firmy ubezpieczeniowe przygotowują kilka ofert, wśród których mogą wybierać klienci. Na co możesz liczyć, kupując ubezpieczenie OC najemcy nieruchomości?

Na rynku dostępne są ubezpieczenia OC najemcy nieruchomości, obejmujące ochroną ubezpieczeniową wyposażenie znajdujące się w mieszkaniu (w tym sprzęt elektroniczny) na wypadek zdarzeń losowych i kradzieży. Niektóre polisy gwarantują wypłatę odszkodowania również w razie stłuczenia elementów szklanych czy rabunku z włamaniem.

Właściciel zajmowanego przez Ciebie mieszkania zgodził się na obecność psa lub kota w lokalu? Nie możesz mieć pewności, że Twój pupil pod Twoją nieobecność nie wyrządzi kosztownych szkód. Jeżeli tak się stanie, to obowiązek ich usunięcia spadnie na Ciebie – będziesz musiał zapłacić za nie z własnej kieszeni. Odpowiednie dla Ciebie ubezpieczenie OC najemcy powinno obejmować również szkody wyrządzone przez zwierzęta.

Gdzie kupić ubezpieczenie OC najemcy?

Aktualnie dedykowane lokatorom ubezpieczenie OC oferowane jest przez kilku ubezpieczycieli, np. Wartę, AXA czy PZU. Niezależnie od tego, z którą firmą zdecydujesz się zawrzeć umowę, pamiętaj, aby przeanalizować jej zapisy. Szczególnie istotna jest suma ubezpieczenia. Jest to wyrażona kwotowo górna granica odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Im jest zatem wyższa, tym lepiej – zyskujesz wówczas pewność, że wypłacone odszkodowanie pokryje wszelkie szkody, a Ty nie będziesz musiał dopłacać ze swojego portfela.

Przy zakupie ubezpieczenia OC najemcy uwagę warto zwrócić też na rozszerzenia. Aby uatrakcyjnić oferowane produkty, towarzystwa ubezpieczeniowe często proponują dodatkową ochronę za niewielkie kwoty. Przykładem może być ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków czy utraty pracy. Posiadanie tej drugiej polisy gwarantuje wypłatę świadczenia, które pokryje ponoszone wydatki domowe.

Ubezpieczenie OC najemcy – czy to się opłaca?

Z roku na rok na polskim rynku przybywa osób wynajmujących mieszkania. Coraz częściej chcą się one maksymalnie zabezpieczyć przed nieuczciwymi lokatorami oraz zdarzeniami losowymi. Osoba, z którą zamierzasz podpisać umowę o najem lokalu, nie wymaga od Ciebie ubezpieczenia OC najemcy? To jeszcze nie powód, aby świadomie z niego zrezygnować.

Jeżeli zakupisz ubezpieczenie OC najemcy, będziesz mógł spać spokojnie. Gdyby okazało się, że mieszkanie zostało okradzione, otrzymasz odszkodowanie – będziesz mógł zakupić nowe meble lub sprzęt. Co więcej, składka ubezpieczenia OC najemcy nie kosztuje wiele. Dodatkową ochronę możesz sobie zapewnić już za ok. 50 zł za cały rok. To niewielka cena za komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa.

homebroker.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.