Czy FOMC utrzyma dotychczasowe prognozy?

foto: pixabay

Po ostatnich głosowaniach w brytyjskim parlamencie odsunięcie Brexitu w czasie wydaje się być pewne. To jak bardzo zostanie opóźnione wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskie będzie zależało od przebiegu rozmów w przyszłym tygodniu. Ponadto, kwartalne posiedzenie FOMC będzie okazją dla dolara na odrobienie części strat. Z kolei publikacja indeksów PMI pozwoli inwestorom ocenić, jakie nastroje panują na największych gospodarkach.

Kalendarz na poniedziałek:

  • 11:00 – strefa euro, bilans handlowy za styczeń
  • 11:30 – Chile, dane o PKB za 4 kwartał 2018

Głosowanie ws. Brexitu i szczyt europejskich przywódców (głosowanie – wtorek/środa, szczyt – czwartek-piątek)

Seria głosowań w brytyjskim parlamencie przebiegła zgodnie z oczekiwaniami – politycy raz jeszcze odrzucili “umowę rozwodową”, możliwość opuszczenia UE bez porozumienia oraz poparli wniosek o wydłużenie Artykułu 50. Pozostaje pytanie, ile będzie trwało to opóźnienie. Jeśli parlament nie przyjmie umowy ws. Brexitu przed 20 marca, premier May będzie starała się wynegocjować dłuższe opóźnienie w trakcie szczytu unijnych liderów. Jeśli jednak parlament zdecyduje się poprzeć dokument poprawiony przez May i UE, to najprawdopodobniej data Brexitu zostanie przesunięta na koniec czerwca. Kluczowe rynki: UK100, GBPUSD.

Posiedzenie FOMC (środa, decyzja – 19:00, konferencja – 19:30)

Perspektywy w kontekście amerykańskiej polityki pieniężnej są mieszane. Z jednej strony mieliśmy do czynienia ze znacznym przyspieszeniem tempa wzrostu płac, co powinno prowadzić do pojawienia się presji inflacyjnych. Z drugiej jednak, ostatnie komentarze członków Rezerwy Federalnej nie wskazują na nadciągający jastrzębi zwrot. W przypadku najbliższego posiedzenia uwaga będzie skupiona przede wszystkim na tzw. “Dot-charcie”, który pokaże, czy bankierzy nadal planują podnieść stopy raz w 2019 i raz w 2020 roku. Ponadto, jakiekolwiek komentarz dotyczące końca procesu redukcji bilansu również mogą doprowadzić do wzrostu zmienności na rynkach. Kluczowe rynki: US500, TNOTE.

Indeksy PMI ze strefy euro i USA (piątek)

Widmo spowolnienia gospodarczego wciąż ciąży nad globalną gospodarką. W ostatnim czasie nie pojawiły się nowe informacje dotyczące negocjacji amerykańsko-chiński poza doniesieniami, że Trump i Xi mogą się spotkać później niż oczekiwano. Rynki odebrały to jako ostrzeżenie, że rozmowy mogą nie iść tak jak planowano. Mając to na uwadze, możliwe, że będziemy jeszcze musieli poczekać na odbicie indeksów PMI dla sektora przemysłowego. Kluczowe rynki: EURUSD, USDJPY

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.