Czy ekologiczne mieszkania muszą być drogie?

foto: pexels

Budownictwo ekologiczne w Polsce stawia pierwsze kroki. Biurowce klasy A, A+ są poddawane restrykcyjnym weryfikacjom, certyfikatom dzięki czemu są to budynki na najwyższym światowym poziomie, ale w tyle zostają budynki mieszkaniowe.

– Polskie budownictwie mieszkaniowe w porównaniu do pozostałych krajów regionu nie wypada najlepiej. Natomiast jeśli chodzi o biurowce, biurowce klasy A, powierzchnie handlowe mamy prawie tyle samo budynków co wszystkie pozostałe kraje Europy Centralnej, Środkowo-Wschodniej razem. Jak obserwujemy co się dzieje m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach to widzimy, że w samych centrach pojawiają się biurowce najwyższej światowej klasy, którymi możemy się pochwalić również w kontekście zrównoważonego rozwoju. – mówi Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Klienci indywidualni za ekologiczne mieszkania, w których są zachowane wszystkie nowoczesne standardy środowiskowe muszą przeciętnie zapłacić około 2 – 4% więcej, niż w przypadku mieszkań standardowych, ale w miarę upływu czasu koszty użytkowania ekologicznych mieszkań maleją np. dzięki temu, że budynek został dodatkowo ocieplony, posiada wysoko-energoefektywne rozwiązania czy też posiada wodooszczędne systemy wodne.

W debacie wzięli udział: Jarosław Sadowski, Expander; Rafał Schurma, Prezydent Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC i prowadzący Jarosław Mikołaj Skoczeń, Zastępca Redaktora Naczelnego Agencji Informacyjnej MarketNews24.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.