Czy dolar będzie rekordowo drogi wobec złotego?

foto: pixabay

W sierpniu 2008 r. za dolara płaciliśmy 2,08 zł. Teraz płacimy już ponad dwa razy więcej. Euro traci mocno wobec dolara. To jeden z powodów, że polska waluta też jest słaba.

Za euro płacimy 4,56 zł. Za dolara 4,22 zł. Euro jest warte 1,08 amerykańskiego dolara. Czy aż tak zła jest sytuacja europejskiej gospodarki?
– Prognozy dotyczące europejskiej gospodarki w tym roku są rzeczywiście bardzo złe – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Jednak euro traci wobec dolara nie tylko ze względu na bardzo złe dane makroekonomiczne. Inwestorzy obawiają się, że europejska polityka gospodarcza nie będzie dobrze skoordynowana i powtórzą się problemy z poprzedniego kryzysu.

Z obecnego kryzysu państwa wyjdą jeszcze bardziej zadłużone niż po poprzednim kryzysie. We Włoszech relacja długu do PKB przekroczy 160 proc. Potrzebna będzie bardzo aktywna postawa EBC.

Dolar jest bardzo drogi i wobec euro, i wobec złotego. Polska waluta nie radzi sobie dobrze. Czy może powtórzyć się sytuacja z października 2000 r., gdy za dolara płaciliśmy ponad 4,70 zł?

– Złoty jest niedowartościowany wobec dolara, a sytuacja z 2000 r. była inna, to złoty był bardzo przewartościowany – wyjaśnia ekspert XTB. – Jeżeli nie dojdzie do realizacji jakiegoś wyjątkowego scenariusza, to złoty powinien zacząć się umacniać, schodząc poniżej 4,00 zł wobec dolara.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.