W ciągu kilkunastu lat amerykańska waluta wzmocniła się bardzo wobec złotego. Dolar jest niemal dwa razy droższy niż w 2008 r. D.Trump walczy o reelekcję, dlatego chce osłabić dolara.
W lipcu 2008 r. za dolara trzeba było płacić 2,06 zł. W listopadzie 2019 r. kurs dolara przekroczył 3,93 zł.
– Dolar jest ostatnio mocny, a D.Trump stoi przed trudnym zadaniem dotyczącym reelekcji bo przegrywa w sondażach – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Ostatnio zszokował rynki finansowe swym pomysłem przywrócenia ceł na import aluminium i stali z Brazylii i Argentyny, choć zwłaszcza Brazylia jest uważana za sojusznika USA w wielu ważnych kwestiach.
Dlaczego to zrobił, psując rynkowe nastroje na amerykańskiej giełdzie? Dla D.Trumpa bardzo ważnym elektoratem są amerykańscy farmerzy. Niskie ceny produktów rolnych to nie tylko skutek wysokich zbiorów, ale także mocnego dolara, co sprawia, że kukurydza czy soja z USA jest cenowo mało konkurencyjna na światowych rynkach.
– Trump zarzucił Brazylii i Argentynie manipulowanie kursem walutowym co jest absolutnie niedorzeczne, bo kraje te zrobiłyby wiele, aby ich waluty były mocniejsze, ale obecnie są bardzo słabe, traciły na wartości wyjaśnia ekspert XTB. – Ta jedna wypowiedź spowodowała, że dolar bardzo się osłabił w ciągu jednego dnia, w przypadku złotego była to zmiana aż o 1 proc.
Historycznie dolar jest jednak nadal drogi, dlatego D.Trump będzie podejmował kolejne działania w obronie interesów amerykańskich farmerów.
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis