Czy bank centralny powinien zapewniać szczęście

Pexels

Nowa szefowa EBC dopuszcza możliwość dalszych obniżek stóp procentowych w strefie euro. Ocenia, że ujemny poziom stóp procentowych nie ma negatywnego wpływu na akcję kredytową.

W ubiegłym tygodniu odbyło się pierwsze posiedzenie EBC, któremu przewodniczyła Ch. Lagarde. Parametry polityki pieniężnej w strefie euro pozostały utrzymane bez zmian. Prawdopodobnie EBC będzie kontynuował program luzowania ilościowego (QE2) do marca 2022 r. i obniży stopę depozytową o 10 pb w czerwcu 2020 r.

Czego można się spodziewać po nowej szefowej EBC? – Lagarde chce dokonać przeglądu polityki pieniężnej, to sposób na uniknięcie konfliktu wewnątrz EBC – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Nowej polityki pieniężnej można się spodziewać nie wcześniej niż w 2021 r. Lagarde jest w nieco przegranej pozycji, bo od EBC oczekuje się spełniania cudów czyli podkręcania wzrostu gospodarczego, gdy Europie potrzebne są trudne reformy strukturalne, których przeciwnikiem są politycy, którzy nastawieni są populistycznie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.