Czwarty miesiąc z rzędu banki poprawiają ofertę lokat

foto: NBP

10 miesięcy – tak długo przeciętne oprocentowanie lokat wynosiło poniżej 1%. To już jednak za nami. Najnowsze dane NBP sugerują bowiem, że średnie oprocentowanie depozytów zakładanych w styczniu 2022 roku wyniosło 1,02% w skali roku. A to jeszcze nie koniec podwyżek.

Banki już od 4 miesięcy wyraźnie poprawiają oferty depozytów. Jest to pokłosiem rozpoczętego w październiku cyklu podwyżek stóp procentowych. I chociaż instytucje finansowe działają tutaj z opóźnieniem to w zestawieniu najlepszych ofert lokat i rachunków oszczędnościowych pozostały już jedynie dwie propozycje z oprocentowaniem liczonym w promilach. Dodatkowym impulsem, który skłaniać może banki do dalszego podnoszenia oprocentowania jest obserwowany w ostatnich dniach odpływ depozytów.

Połowa banków poprawiła ofertę

 

W porównaniu do ubiegłego miesiąca połowa z 18 badanych banków poprawiła ofertę depozytów. W dalszym ciągu na szczycie rankingu znajdziemy ofertę jednego z mniejszych banków, który oferuje swoim klientom oprocentowanie na poziomie 4% w skali roku. By skorzystać z tej propozycji trzeba być jednak nowym klientem oraz zasilać konto osobiste. Promocyjne oprocentowanie jest naliczane przez pół roku dla maksymalnie 10 tys. złotych.

Ważną zmianą jest również podniesienie o 1 pkt. proc. (w stosunku do styczniowej oferty) oprocentowania lokaty w największym banku w Polsce. Lokata oferująca 1,5% w skali roku jest dostępna co prawda tylko dla nowych środków klientów, którzy korzystają z bankowości osobistej, ale bez wątpienia jest to zmiana, na którą warto zwrócić uwagę.

W naszym zestawieniu co miesiąc zbieramy informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych. Swoją uwagę skupiamy na takich w ramach, których pieniądze powierzane są na maksymalnie 12 miesięcy oraz takich, które podlegają pod gwarancję BFG (lub identycznej instytucji z innego kraju UE). Kluczowe jest więc dla nas bezpieczeństwo. I choć przyjmujemy oferty, w ramach których należy skorzystać z dodatkowych produktów tj. konta, karty, a nawet ubezpieczenia, to robimy to tylko wtedy, gdy można z nich zrezygnować albo uniknąć kosztów dzięki aktywnemu korzystaniu z karty lub konta.

Prawie rok z lokatami poniżej 1%

 

Następstwem tego, że banki uatrakcyjniają swoje oferty jest wzrost średniego oprocentowania lokat. Wcześniej przez 10 miesięcy było ono liczone w promilach. Borykaliśmy się z tym problemem od kwietnia 2020 roku. W tym okresie przez pół roku mieliśmy do czynienia ze stawkami na poziomie zaledwie 0,2%. Banki zaczęły podnosić oprocentowanie swoich produktów dopiero wraz z tym jak RPP zaczęło cykl podwyżek stóp procentowych (październik 2021). W listopadzie średnie oprocentowanie lokat wynosiło już 0,44%, a w grudniu wzrosło do 0,68%. Styczeń przyniósł już wynik na poziomie 1,02%, a to najpewniej nie koniec podwyżek w bankach.

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe

Nazwa banku

Nazwa produktu

Oprocen- towanie w skali roku

Max kwota z danym oprocen- towaniem

Okres lokaty lub promocyjnego oprocentowania

Oferta dla nowych klientów lub środków?

Wymagane produkty dodatkowe

Nest Bank

Lokata Witaj

4,00%

10 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto

Nest Bank

Rodzinne oszczędności (rodzina 3-os.)

0,001% + bonus 3% (bez PIT)

wpłata do 600 zł miesięcznie

5-15 lat, ale można zamknąć wcześniej

nie

konto

Inbank

Lokata

3,25%

400 tys. zł

12 miesięcy

nie

BFF

Lokata Facto

3,00%

bez limitu

12 miesięcy

nie

konto

Credit Agricole

Lokata na nowe środki

3,00%

75 tys. zł

12 miesięcy

tak

konto

Getin Noble Bank

Elastyczne Konto Oszczędnościowe

3,00%

10 tys. zł

12 miesięcy

nie

konto

Getin Noble Bank

Lokata na Nowe Środki

2,50%

180 tys. zł

12 miesięcy

nie

Bank Pekao

Konto oszczędnościowe

2,50%

20 tys. zł

6 miesięcy

tak

konto

Santander

Lokata mobilna

2,50%

20 tys. zł

4 miesiące

nie

aplikacja mobilna

BOŚ

Ekolokata Promocyjna

2,30%

500 tys. zł

12 miesięcy

nie

Santander Consumer Bank

Lokata online Nowe Środki

2,20%

400 tys. zł

12 miesięcy

nie

mBank

Moje cele – oferta prom.

2,20%

20 tys. zł

3 miesiące

nie

konto

Bank Millennium

Lokata Horyzont

2,00%

bez limitu

12 miesięcy

tak

konto

Alior Bank

Korzyść do Konta Jakże Osobistego

2,00%

10 tys. zł

do 31.03.2022

nie

konto, karta

Bank Millennium

Lubię, to polecam

2,00%

25 tys. zł

3 miesiące

tak

konto

Alior Bank

Lokata terminowa na nowe środki

2,00%

bez limitu

12 miesięcy

tak

konto

Toyota Bank PL

Lokata Plus

2,00%

10 x 40 tys. zł

9 miesięcy

nie

konto

ING Bank Śląski

OKO

1,50%

100 tys. zł

opr. zmienne

tak

konto

Aion Bank

Aion (light) Oszczędności

1,50%

bez limitu

do 31.05.2022

nie

aplikacja mobilna

PKO BP

Lokata Mobilna

1,50%

15 tys. zł

3 miesiące

nie

konto

PKO BP

Lokata na Nowe   Środki

1,00%

bez limitu

3 miesiące

nie

Bank Pocztowy

Konto oszczędnościowe

0,75%

bez limitu

opr. zmienne

nie

BNP Paribas

Lokata Standardowa

0,01%

bez limitu

1-12 miesięcy

nie

konto

Opracowanie HRE Investments na podstawie danych z banków (termin nadsyłania informacji 03.03.2022) i stron internetowych banków

RPP między młotem a kowadłem

 

O tym jak wysoko wzrośnie przeciętne oprocentowanie lokat bankowych zadecydują nie tylko banki, ale też RPP. To od decyzji tego gremium zależy koszt pieniądza w Polsce, a więc też pośrednio poziom oprocentowania lokat w bankach. Jeszcze niedawno rynek spodziewał się, że podstawowa stopa procentowa wzrośnie w Polsce do poziomu 4,0-4,5%. W efekcie tego można było oczekiwać, że przeciętne oprocentowanie bankowych lokat pod koniec roku może osiągnąć około 2%.

W obliczu agresji Rosji na Ukrainę prognozy te należy zrewidować. Mamy bowiem co najmniej dwa potencjalne skutki ekonomiczne. Po pierwsze można się spodziewać wzrostu cen surowców i żywności. To przełoży się prawdopodobnie na podwyższenie dynamiki inflacji. Większość ekonomistów sugeruje, że ta w kwietniu lub maju przekroczy 10%. To oznaczałoby dodatkową presję na RPP, aby odważniej podnosiła stopy procentowe. Tego też spodziewa się rynek. Na początku marca notowania kontraktów terminowych sugerowały, że podstawowa stopa procentowa może wzrosnąć do poziomu 4,5-4,75%.

Z drugiej jednak strony wojna może oznaczać dla Polski także spowolnienie wzrostu gospodarczego. Powód? Przerwane łańcuchy dostaw i wzrost cen surowców. To znowu mogłoby skłonić RPP do mniej agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej.

Przez ostatnie dni wśród większości ekonomistów dominowało przekonanie, że ze względu na ryzyko wyższej inflacji lub chęć umocnienia złotego, RPP będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych i to nawet w większym zakresie niż dotychczas prognozowany. Jednak nie można też odrzucić scenariusza, w którym troska o dynamikę wzrostu gospodarczego i sytuację na rynku pracy weźmie górę nad walką z inflacją. Ostatecznie co zrobi Rada Polityki Pieniężnej dowiemy się 8 marca. Ważne informacje pojawią się również dzień później podczas spotkania prof. Glapińskiego z mediami. Kilka dni później poznamy też najnowszą projekcję inflacji i PKB, którą przygotowuje zespół analityków banku centralnego.

Oskar Sękowski, Bartosz Turek

HRE Investments

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.