Co dalej ze wzrostem cen?

foto: sitebuilderreport.com

Największy wzrost cen mamy już za sobą. W tym i przyszłym roku inflacja powinna utrzymać się na poziomach zbliżonych do 3 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2020 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 3,4%. W marcu inflacja była wyższa i wynosiła 4,6 proc. W tym roku inflacja będzie spadać czy rosnąć?

W kwietniu ceny usług wzrosły o 6,5%, a towarów – o 2,3%. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług obniżyły się o 0,1% (w tym towarów – o 0,6% przy wzroście cen usług o 1,4%).

– Marcowy wzrost cen był lokalnym maksimum – mówi w rozmowie z MarketNews24 Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polski. – W kolejnych kwartałach będziemy obserwować lekki spadek inflacji, przede wszystkim ze względu na niższe ceny paliw.

Dla sytuacji finansowej gospodarstw domowych szczególnie istotne są ceny żywności. Ciągle jesteśmy zagrożeni „suszą stulecia”, która miałaby wpływ na ceny warzyw, owoców i zbóż.

– To sprzyjałoby wzrostowi inflacji, jednak nie będzie aż tak źle, bo z drugiej strony będziemy mieli do czynienia z nadpodażą na przykład na rynku mięsa i mleka, ponieważ ograniczenia dotyczą restauracji i hoteli obniżają popyt, a więc wzrost cen.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.