Ciąg dalszy przeceny na rynku akcji

foto: pixabay

Koniec tygodnia nie przynosi dobrych wiadomości dla inwestorów giełdowych. Na głównych parkietach na całym świecie dominuje dziś kolor czerwony. Za taki stan rzeczy może być odpowiedzialnych kilka czynników. Przede wszystkim warto wspomnieć o środowej decyzji Fed, który utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Część inwestorów była jednak rozczarowana, ponieważ spodziewali się oni prawdopodobnie jakichś dodatkowych działań ze strony Rezerwy Federalnej. Ponadto posiedzenia BoE i BoJ również nie przyniosły nic nowego, a utrzymujący się impas pomiędzy Demokratami, a Republikanami czyli ciągły brak porozumienia w sprawie pakietu fiskalnego nie pomaga w polepszeniu sentymentu rynkowego.

Zmienność na głównych parkietach na Starym Kontynencie była dziś umiarkowana. Przez większość sesji oberwaliśmy ruch boczny, spadki pojawiły się dopiero w drugiej połowie dnia. Indeksy w Europie zakończyły handel pod kreską. Niemiecki indeks DAX  stracił 0,7%, dokładnie tyle samo przecenił się londyński FTSE100, podczas gdy francuski CAC40  stracił aż 1,2%. Z kolei największą przecenę mogliśmy obserwować na hiszpańskim IBEX35, gdzie wyprzedaż przekroczyła 2%. Gorsze nastroje były także widoczne na GPW, gdzie indeks dwudziestu największych spółek stracił 0,8%. Wśród blue chipów najgorzej radziły sobie dziś akcje PGNiG, Lotosu oraz PKN Orlen.

Patrząc z kolei na rynek akcji w USA, również widać wyraźne cofnięcie. Indeksy giełdowe za oceanem tracą już trzecią sesję z rzędu. Aktualnie najmocniej przecenia się Nasdaq, gdzie obserwujemy ponad 1,6% spadek, z kolei S&P500  i Dow Jones  tracą odpowiednio 1,1% i 0,7%. Do końca dzisiejszej sesji jeszcze sporo czasu, jednak zmienność jak na dzień “Trzech Wiedźm” jest dziś umiarkowana.

(Łukasz Stefanik – XTB)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.