Chłodne kalkulacje….

Kluczowe informacje z ostatnich godzin mogące mieć wpływ na rynki:

 

  • CHINY / DANE: Według opublikowanych dzisiaj rano danych dynamika PKB w III kwartale była najniższa od 1992 r.- wzrost wyhamował do 6,0 proc. r/r z 6,2 proc. r/r wcześniej. Szacunki mówiły o 6,1 proc. r/r. Pozytywnie zaskoczyły jednak dane miesięczne produkcji przemysłowej (przyspieszenie do 5,8 proc. r/r z 4,4 proc. r/r), oraz sprzedaży detalicznej (7,8 proc. r/r). W efekcie odbiór danych jest mieszany i notowania juana pozostały stabilne (USD/CNH kręci się wokół 7,08).
  • USA / TURCJA: Wczorajsza wizyta wiceprezydenta USA w Turcji przyniosła zawieszenie broni w Syrii. Ma ono potrwać 5 dni – w tym czasie wojska tureckie mają dać czas na wycofanie się Kurdów z tzw. bezpiecznej strefy (na odległość 32 km od granicy turecko-syryjskiej. Turecka lira jest jedną z najmocniejszych walut w zestawieniach, chociaż nie jest pewne, czy Kurdowie będą respektować ustalenia, które zapadły ponad ich głowami.
  • WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Północnoirlandzcy unioniści z DUP powtarzają, że nie poprą podczas jutrzejszego głosowania w Izbie Gmin, nowej umowy Brexitowej. Funt jednak zbytnio nie tanieje, gdyż spekuluje się, że Boris Johnson mógłby liczyć na poparcie niektórych posłów opozycji, którzy nie zastosują się do dyscypliny partyjnej. Nie jest jednak pewne, czy uda mu się zgromadzić wymagane 320 głosów. Stąd też nerwowość na funcie może się dzisiaj utrzymywać.
  • USA / UE / RELACJE HANDLOWE: Dzisiaj wchodzą w życie wyższe stawki celne nałożone przez USA na wybrane produkty z UE o łącznej wartości 7,5 mld USD. Nadal nie jest jasne, kiedy strony zamierzają rozmawiać o ich wycofaniu, oraz czy decydenci w UE na pewno nie zdecydują się na jakiejś kontr-działania. Notowania euro pozostają jednak stabilne, gdyż o tej kwestii mówi się już od kilkunastu dni.
  • POLSKA / DANE: Odczyty za wrzesień wypadły lepiej od oczekiwań – dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 5,6 proc. r/r (szacowano 5,0 proc. r/r), a PPI wzrosła o 0,9 proc. r/r (prognozowano 0,5 proc. r/r). Lepsze dane nie mają jednak większego wpływu na złotego – ten pozostaje silny, ale głównie dzięki słabszemu dolarowi na globalnych układach.

OPINIA ANALITYKA:  Chłodne kalkulacje….

Z rynku nadal zdaje się przebijać optymizm. Inwestorzy nie przejęli się zbytnio słabszymi danymi nt. chińskiego PKB, nie obawiają się też politycznych skutków uchwalenia ustawy będącej polityczną deklaracją wsparcia wobec Hong-Kongu, która jest właśnie procedowania w Senacie USA. Być może liczą na pragmatyzm chińskich władz, które jeszcze wczoraj rano wyrażały gotowość do przyspieszenia negocjacji i przejścia do „fazy drugiej” w rozmowach. Do spotkań grup negocjatorów ma dojść w przyszłym tygodniu i wtedy zobaczymy na czym stoimy – ostrożności nigdy nie za wiele, zwłaszcza, że na wykresie dolara do juana off-shore widać, że nadal boksujemy się z linią szyi dla formacji RGR wokół 7,0750.

Wykres dzienny USDCNH

Tendencję do zakładania „różowych okularów” widać także w przypadku funta i Brexitu. Tyle, że jednocześnie wskazuje się, że Boris Johnson znalazł się w podobnej sytuacji, jak kiedyś Theresa May, która wielokrotnie poległa ze swoją Umową w Izbie Gmin. Arytmetyka mu nie sprzyja, gdyż problemem nie jest tylko 10 posłów DUP, którzy stanowczo odrzucają ustalenia Johnsona. Musi on też zabiegać o względy tych rebeliantów we własnej partii, którzy zdradzili go we wrześniu głosując razem z opozycją za przyjęciem tzw. ustawy Benna, która nakazuje premierowi podjęcie działań zmierzających do uniknięcia „bezumownego” Brexitu. Niemniej nawet wtedy nie zbierze wymaganych 320 głosów. Pozostaje liczyć na głosy ze strony opozycji, która nie jest pewne, czy zdoła utrzymać dyscyplinę. Jeszcze wczoraj wieczorem pojawiały się spekulacje o przynajmniej 10 laburzystów, którzy byliby w stanie jutro poprzeć Johnsona. Tego typu plotki i domysły będą się jeszcze pojawiać, co może redukować szanse na korektę notowań funta mimo faktu, że jutrzejsze głosowanie w Izbie Gmin niesie ze sobą ogromną niepewność. Zastanówmy się jeszcze, jakie są możliwe scenariusze w sytuacji, kiedy Johnson jednak by je przegrał. Po pierwsze – natychmiast warto sprawdzić ile głosów mu zabrakło – teoretycznie możliwy byłby scenariusz drugiego podejścia w pierwszej połowie przyszłego tygodnia po dokonaniu kosmetycznych poprawek (też za zgodą UE, której wydaje się zależeć na zamknięciu tematu Brexitu, skoro wbrew początkowym doniesieniom może być skłonna zgodzić się na wydłużenie procesu rozwodowego o kilka miesięcy, jeżeli Johnson przegra). Jeżeli za drugim razem też się nie uda, to Boris Johnson najpewniej zdecyduje się na przeprowadzenie przedterminowych wyborów, które mogą być dla niego politycznie opłacalne. Wtedy Brexit zostanie opóźniony, a głosowanie przy urnach będzie w pewnym sensie tzw. drugim referendum, gdyż w przypadku wygranej premiera, przeforsowane zostaną jego rozwiązania w temacie Brexitu. Co to oznacza dla funta? Przegrane głosowanie w sobotę niezależnie od dalszych scenariuszy, daje pole do mocniejszej korekty ostatniego ruchu w górę. Jej maksymalny zasięg to okolice 1,2480, gdzie przebiega dawna linia trendu spadkowego rysowana od marca b.r., która została złamana 11 października.

Rozwój wypadków wokół Brexitu ustawi też pozostałe rynki na otwarciu nowego tygodnia – przegrane głosowanie podbije awersję do ryzyka, co przełoży się chociażby na spadek USDJPY, ale i też cofnięcie się EURUSD poniżej 1,11. W tym ostatnim przypadku zerkajmy też na wątek amerykańskich ceł – im dłużej strony będą zwlekać z rzeczowymi rozmowami, które pozwoliłyby na ich wycofanie, tym gorzej dla euro.

Wykres dzienny EURUSD

Na układzie USDJPY uwagę zwraca wczorajsza świeca jaka wyrysowała się przy okazji nieudanego naruszenia szczytu z wtorku (108,89). Jeżeli nie zostanie dzisiaj zanegowana (zamknięcie dnia przynajmniej ponad 108,83), to wzrośnie ryzyko rozwinięcia się korekty spadkowej. Z kolei w przypadku EURUSD otwartym pytaniem pozostaje trwałość wczorajszego naruszenia strefy 1,1110-20…

 

Sporządził:

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.