Chcemy wiedzieć kto jest odpowiedzialny za sytuację gospodarczą?

foto: pexels

Dobrze czujemy się w zarządzaniu swoimi prywatnymi finansami. Najmniej wiemy o inwestowaniu. Bardzo wzrosło zainteresowanie regułami rządzącymi gospodarką. Chcemy, aby rząd bardziej zadbał o nasz stan wiedzy i proces edukacji.

Jak wynika z corocznego badania o wiedzy finansowej Polaków, przeprowadzanego już po raz czwarty, przez Dom Badawczy Maison&Partners, na zlecenie platformy Kapitalni.org, pandemia zmusiła Polaków do tego, aby bardziej zainteresowali się swoimi finansami.

– Co symptomatyczne, w tym roku Polacy chcieli wiedzieć więcej jak działa gospodarka i to jest zupełnie coś nowego w wynikach naszych badań – mówi w rozmowie z MarketNews24 Agata Szczepanik, odpowiedzialna za rozwój platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

80 proc. użytkowników Kapitalni.org ocenia, że edukacja finansowa jest ważna. Zmieniają się opinie kto za tę edukację powinien być odpowiedzialny. W 2019 r. ponad 40 proc. respondentów uważało, że za taką wiedzę każdy z nas jest przede wszystkim sam odpowiedzialny.

W tym roku aż o 8 proc. respondentów więcej ocenia, że to szkoła jest przede wszystkim za to odpowiedzialna. Już 54 proc. respondentów oczekuje tego od szkoły. 42 proc. Polaków ocenia, że dużą rolę w edukacji ekonomicznej rolę powinny odgrywać także instytucje finansowe i rząd.

– Co zaskakujące, wynik tego badania jest najlepszy w jego historii – dodaje A.Szczepanik. – Mamy większą wiedzę z zakresu pożyczania i praw konsumenckich związanych z kredytami.
Najlepiej czujemy się w zarządzaniu swoimi domowymi finansami.

Natomiast najmniej wiemy o inwestowaniu i o podatkach, a także o prowadzeniu firmy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.