Cena złota jest najwyższa od ośmiu lat

Cena złota to już 1 780 USD za uncję. Drożały w ostatnich dniach także metale przemysłowe, zwłaszcza miedź. Krótkoterminowo nie należy spodziewać się dalszych dużych wzrostów.

– Do historycznych maksimów niewiele brakuje, a inwestorzy spoglądają już na poziom 1 800 USD za uncję – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Te wzrosty wywołane są obawami o to, co się będzie działo w globalnej polityce w związku z nowymi spekulacjami dotyczącymi wojny handlowej USA-Chiny.

Chiny nie wywiązują się z obietnic dotyczących importu zbóż z USA, co jest bardzo ważne dla D.Trumpa, który ubiega się o reelekcję. Dlatego pojawiły się sygnały, że USA zerwą porozumienie handlowe z Chinami.

– Dla cen złota istotne jest też osłabienie się dolara, bo wówczas zyskują inne metale szlachetne i także przemysłowe – dodaje M.Stajniak. – Wśród metali przemysłowych warto zwrócić uwagę na miedź, która podrożała do 5 800 USD za tonę, zwłaszcza, że do najniższego poziomu od pięciu lat spadły zapasy tego metalu w Chinach.

W perspektywie krótkoterminowej nie należy spodziewać się jednak istotnego wzrostu cen ani złota, ani miedzi.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.