Bezrobocie będzie szybko rosnąć za pół roku

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna. Jednak to stan przejściowy. Bezrobocie będzie rosnąć w sposób znaczący w II lub III kwartale 2021 r.

We wrześniu 2020 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,2% r/r i wyniosło 6312,4 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 5,6% r/r i wyniosło 5371,56 zł.

– Obecna, dość stabilna sytuacja na runku pracy wynika z wykorzystania środków pomocowych. Z takiej pomocy skorzystali pracodawcy zatrudniający 3 mln pracowników. Jednak decyzje o redukcjach zatrudnienia zostały tylko przesunięte w czasie – mówi w rozmowie z MarketNews 24 Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Jeżeli chcemy zminimalizować szybki wzrost bezrobocia pracodawcy potrzebują zwiększenia możliwości elastycznego wprowadzania czasu pracy. Na przykład poprzez wprowadzenie wydłużonych okresów rozliczania czasu pracy.

Propozycje rządowe powinny zmierzać do ograniczania kosztów zatrudnienia, a dotyczy to ulg w składkach na ZUS i wielu podatków, te jednak mają rosnąć.

– Powinny zostać obniżone także koszty absencji chorobowej ponoszone przez pracodawców – dodaje ekspert Lewiatana.

Wnioski przedstawiane przez pracodawców zostały zebrane w raporcie Konfederacji Lewiatan „Impuls dla Polski 2020-2022”.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.