Bezpieczne przystanie na rynkach walut w cenie

Atak dronowy na kluczowe instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej wstrząsnął nie tylko rynkiem ropy naftowej, lecz także – w mniejszym stopniu – notowaniami wielu aktywów na rynkach finansowych. Wynikało to z faktu, że niestabilna sytuacja na Bliskim Wschodzie na nowo wywołała w inwestorach większą awersję do ryzyka.

Problemy Arabii Saudyjskiej rozbudziły zainteresowanie inwestorów aktywami traktowanymi jako tzw. bezpieczne przystanie. Na rynkach surowcowych w górę powędrowały notowania złota, z kolei na rynkach walutowych tuż po weekendzie wzrosty pojawiły się na japońskim jenie oraz szwajcarskim franku.

Na wykresie USD/JPY dostrzegalna była luka spadkowa, która sprowadziła notowania tej pary walutowej w okolice 107,44. Niemniej, presja na spadki na wykresie tej pary walutowej trwała krótko – notowania USD/JPY szybko zaczęły nadrabiać straty, a obecnie poruszają się one ponad poziomem 107,80. Luka, która pojawiła się po weekendzie, została już praktycznie zniwelowana na wykresie tej pary walutowej.

Natomiast na wykresie EUR/USD początek bieżącego tygodnia jest spokojny. Euro delikatnie traci w relacji do amerykańskiego dolara, a notowania eudorolara oscylują obecnie w okolicach 1,1058-1,1060. Tym samym, kurs EUR/USD nadal pozostaje poniżej linii średnioterminowego trendu spadkowego.

EURUSDDaily_16.09.png

Wykres dzienny EUR/USD

 USDJPYDaily_16.09.png

Wykres dzienny USD/JPY

Dorota Sierakowska, BossaFX

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.