Bez zmian stóp w 2020?

foto: pixabay

Po wczorajszej silne przecenie w Warszawie dziś uspokojenie emocji. Indeks WIG20 (WIG20, 2275.91 -0.02%, News) kończy notowania tylko na symbolicznym minusie (-0,02%), choć w trakcie sesji przecena sięgała blisko 1%. Pozytywnie zaprezentował się indeks mWIG40 (mWIG40, 4618.00 +0.64%, News), który zyskał 0,64%. Indeks małych spółek sWIG80 (sWIG80, 14026.36 -0.38%, News) nadal balansuje w okolicach 14 tysięcy punktów, tracąc dziś 0,38%.

Największe wzrosty wśród „blue chipów” odnotowały JSW (+4,13%), CD Projekt (+3,72%) i PGE (+2,19%). Po drugiej stronie zestawienia znalazły się walory Cyfrowego Polsatu (-1,59%), Lotosu (-2,06%) i Tauronu (-3,06%).

Najważniejszą informacją z kraju był komunikat oraz konferencja prasowa po zakończonym dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Stopy pozostały bez zmian. Członkowie Rady utrzymują koszt pieniądza na rekordowo niskim poziomie od marca 2015 i póki co nie wydaje się by sytuacja ta mogła się zmienić w perspektywie co najmniej kilku kwartałów. Zdaniem prezesa Glapińskiego, obecnie dostępne informacje oraz prognozy zwiększają prawdopodobieństwo utrzymania stóp na obecnym poziomie nawet w 2020 roku. Wymowa komunikatu po zakończonym posiedzeniu pozostała gołębia. Rada nie widzi zagrożeń dla stabilności cen i równowagi makroekonomicznej w krajowej gospodarce, ale jednocześnie analizuje też zestaw niestandardowych narzędzi, który byłby przydatny w razie nagłego pogorszenia koniunktury, gdyż trudno byłoby wówczas obniżać stopy procentowe ze względu na problemy strukturalne w sektorze bankowym.

Niski poziom stóp procentowych oraz odległa perspektywa wzrostu nie wywarła większego pozytywnego wpływu na indeksy akcji w Warszawie, jednakże przełożyła się na powrót nieruchomości do łask inwestorów. Dobra koniunktura gospodarcza w połączeniu z tanim kosztem pieniądza ma szansę nadal napędzać wzrost cen nieruchomości, choć jak wskazał na konferencji prof. Jerzy Osiatyński, widoczne są już pewne problemy na tym rynku.

(Private Wealth Consulting)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.