Banki muszą ujawniać nasze transakcje, teraz grożą im wysokie kary finansowe

foto: flickr

Informacje i wszystkich naszych przelewach na rachunkach bankowych stały się dostępne i nie tylko dla rządowej administracji skarbowej. Są już gromadzone i analizowane w systemie STIR, a banki ponosić będą wysokie kary, jeżeli ich nie przekażą.

– System STIR zobowiązuje banki i instytucje kredytowe do przekazywania informacji na potrzeby państwa, a banki, które nie wywiążą się z tego mogą być ukarane karą do 1 mln zł – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Izabela Andrzejewska-Czernek, radca prawny z kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy (KZP).

STIR to system gromadzenia i analizy danych o transakcjach dokonywanych za pośrednictwem wszystkich rachunków bankowych w kraju i przekazywania ich wielu różnym organom państwowym: szef KAS, ale też ABW, CBA, Agencji Wywiadu.

STIR umożliwia organom skarbowym analizowanie wszystkich transakcji bankowych podatników. Na bieżąco, czyli codziennie. Dane przekazywane są tak szybko, że szef KAS może przeciwdziałać wyłudzeniom VAT praktycznie natychmiastowo.

Blokada kont bankowych jest już możliwa i będzie dokonywana z zaskoczenia. Konto można zablokować wszystkim przedsiębiorcom i osobom prowadzącym działalność zarobkową na własny rachunek. Możliwa będzie blokada rachunku rozliczeniowego, lokaty terminowej i rachunku VAT.

– Dla podatników z systemu STIR nie wynikają nowe kary w rozumieniu Kodeksu karnego, natomiast powstały uciążliwości w postaci wiszącej nad nimi możliwości zablokowania rachunku bankowego – wyjaśnia Izabela Andrzejewska-Czernek z KZP.

Podmioty o określonych parametrach, dokonujące określonych transakcji będą z automatu oznaczane przez system STIR jako „podejrzane”. Oznaczenie to będzie nadawane na podstawie tajnych algorytmów. Izba rozliczeniowa następnie przekaże tę informację szefowi KAS. Szef KAS będzie mógł zablokować rachunek bankowy na 72 godziny z możliwością przedłużenia tej blokady do 3 miesięcy.

Oprócz blokady możliwe są: odmowa rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, wykreślenie z rejestru VAT czy też wszczęcie postępowania karnego. Czynnikiem decydującym o podjęciu tych działań jest tzw. wskaźnik ryzyka – wskaźnik wykorzystywania działalności banków do wyłudzeń.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.