Aktywa finansowe Polaków wzrosły o 9,3% w 2021 roku

foto: pixabay

                                                                                              12 października 2022 r.

 

Aktywa finansowe Polaków wzrosły o 9,3% w 2021 roku

 

Aktywa finansowe Polaków w ujęciu brutto wzrosły o 9,3% w 2021 roku – wynika z opublikowanego dziś po raz trzynasty raportu Allianz Global Wealth Report. Obejmuje on prawie 60 krajów świata wypracowujących 91% globalnego PKB. Raport przygotowuje cyklicznie zespół ekonomistów Allianz na podstawie danych źródłowych.

 

W analizowanych krajach majątek finansowy gospodarstw domowych wzrósł łącznie o 10,4%. Analitycy Allianz wskazują, że był to trzeci z rzędu rok dwucyfrowego wzrostu, jednak ten pozytywny trend zmieni się w 2022 roku ze względu na zaburzenia w gospodarce światowej i wyższą inflację.

 

Wzrost aktywów finansowych polskich gospodarstw domowych w zeszłym roku mieścił się w trendzie ostatniej dekady (średnio 8,1% rocznie).

 

W 2021 roku ponadprzeciętnie wzrosły aktywa w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych
(o 15,2%), do czego przyczyniły się napływy nowych środków. Łącznie jednak nowe oszczędności zmniejszyły się po nadzwyczajnym „skoku” w pandemicznym roku 2020. Większość zaoszczędzonych środków Polacy – tradycyjnie – ulokowali w bankach.

 

W efekcie, w 2021 roku 51% oszczędności gospodarstw domowych było zgromadzone w bankach, 27% w papierach wartościowych (kategoria obejmuje m. in. fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe, akcje), 12% w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych.

 

Zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło o 5,1%, zgodnie z długoterminowych trendem. Jednocześnie wskaźnik zadłużenia w stosunku do PKB zmalał do 33%, głównie dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu w Polsce.

 

Biorąc pod uwagę dynamikę oszczędności i długu, w ujęciu netto aktywa finansowe Polaków w 2021 roku zwiększyły się o 11,2%.

Pełny raport jest dostępny w języku angielskim na stronie Allianz.com

 

https://www.allianz.com/en/economic_research/publications/specials_fmo/global-wealth-report.html

 

Kontakt dla mediów:

Bohdan Białorucki, rzecznik prasowy Allianz Polska, bohdan.bialorucki@allianz.pl; tel. 501 781 140

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.