9 milionów euro dla startupów z regionu CEE

Startupy z Europy Środkowej, które działają w branży high-tech, na etapie pre-seed i seed mogą skorzystać z nowego instrumentu inwestycyjnego.  Fundusz Demium Capital ma na celu wspieranie i promowanie talentów w Polsce, Ukrainie, Czechach, Węgrzech i Rumunii. Pula do zgarnięcia z początkowego kapitału wynosić będzie od 7 do 9 mln euro.  

Demium rozpoczął poszukiwania startupów, w które warto zainwestować. Obecnie zamierza przeznaczyć na ich rozwój 9 mln euro, ale w ciągu kolejnych miesięcy zasoby funduszu mają znacznie wzrosnąć i wynosić będą nawet 40 mln euro.

Celem Demium Central Europe Talent Fund I FCRE na przyszły rok jest uruchomienie funduszu paneuropejskiego, który utrzyma naszą strategię inwestowania w wyjątkowe talenty, we wszystkich regionach Europy, pomagając im w realizacji ich potencjału – mówi Monte Davis, Prezes Zarządu Demium.

 

Poprzez nowy fundusz dla krajów Europy Środkowej, Demium będzie doradzać przedsiębiorcom i wspierać ich finansowo w rozwijaniu innowacyjnych projektów. Firma ma już doświadczenie oraz sukcesy w wyławianiu talentów w Polsce i Ukrainie i inwestowaniu w nie. Prowadzi działalność w tych krajach od 2019 roku, kiedy to uruchomiła własne huby do inkubacji projektów i ma już w swoim portfelu łącznie 12 startupów, w które zainwestował Think Bigger Capital, czyli poprzednik Demium Capital.

 

Ze względu na potencjał, jaki istnieje w regionie CEE, Demium chce oferować dalsze, interesujące możliwości inwestycyjne tutejszym przedsiębiorcom.

 

– Pierwszy założony przez nas fundusz inwestował w spółki z całej Europy, ale ten projekt poświęcony jest wyłącznie promowaniu innowacji w Europie Środkowej. W ten sposób chcemy pokazać, jak bardzo zależy nam na rozwoju gospodarczym takich krajów, jak Polska, Ukraina, Czechy, Węgry czy Rumunia. Mamy nadzieję, że dzięki naszej pozycji i przewadze nad konkurencją w tych regionach, będziemy w stanie zapewnić naszym inwestorom znacznie wyższą rentowność niż ta, którą oferuje rynek – mówi Monte Davis.

 

O Demium

 

Demium to firma założona w 2013 roku w Hiszpanii. Jej celem jest wspieranie najlepszych specjalistów i pomaganie im w realizacji udanych projektów. Obecnie należą do niej dwa fundusze, w ramach których oferuje wsparcie na etapie pre-seed i seed, zapewnia dostęp do wyspecjalizowanych doradców, a także opiekuje się startupami, także na etapie finansowania.

 

Celem Demium jest budowanie trwałych relacji ze startupami, otwieranie im drzwi do licznej i doświadczonej społeczności startupowej, oraz zapewnienie świadczeń i zasobów – od infrastruktury i hostingu po zarządzanie danymi.

 

Firma jest aktywna w Europie Południowej i Wschodniej. Dotychczas pod skrzydłami firmy rozwinęło się 112 startupów, m.in. Swipcar, Apprentium, City Robotics czy EscapeUp.

 

Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. firma podjęła działania mające na celu zapewnienie wszystkim przedsiębiorcom, którzy inkubowali swoje projekty w kijowskim biurze, możliwości opuszczenia kraju i kontynuowania działalności w innym miejscu. Obecnie 32 ukraińskie zespoły nadal uczestniczą w programie inkubacji, z czego 18 przeniosło się do Warszawy, 8 do Barcelony, a pozostałe 6 pozostaje w Ukrainie, pracując online.

 

Źródło: demium.com/

_____________________________________________________________

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.