Sytuacja rynkowa 20.12.2019

foto: flickr, GPW
BIOMED LUBLIN Biomed-Lublin rozszerzył podpisaną z firmą Alpen Pharma umowę dystrybucyjną dot. Distreptazy o Bułgarię, Chorwację, Czechy, Węgry, Rumunię, Słowację, Serbię oraz Malezję – poinformowała spółka w komunikacie.
CNG Zarząd Ceramiki Nowej Gali na 68 mln zł ustalił łączną minimalną cenę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki i przedsiębiorstwa spółki zależnej – Ceramiki Gres na rzecz większościowego akcjonariusza, tj. firmy Cerrad – podała spółka w komunikacie prasowym.
CYFROWY POLSAT 1) Cyfrowy Polsat nie planuje obecnie dalszego zwiększania udziału w akcjonariacie Asseco Poland po zamknięciu transakcji zakupu ok. 22 proc. walorów informatycznej spółki – poinformowała Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych Cyfrowego Polsatu.

2) Cyfrowy Polsat chce kupić do 21,95 proc. akcji Asseco Poland, po 65 zł za akcję – poinformował Cyfrowy Polsat w komunikacie. Spółki nie planują połączenia i będą działały autonomicznie, ale ich potencjał ma umożliwić stworzenie oferty usług telekomunikacyjnych i informatycznych.

3) Polityka dywidendowa Cyfrowego Polsatu pozostaje bez zmian – poinformował prezes Mirosław Błaszczyk, pytany o politykę dywidendową w związku z planowaną transakcją zakupu akcji Asseco Poland.

4) Adam Góral, jeden z głównych akcjonariuszy i prezes Asseco Poland, w liście do akcjonariuszy zwrócił się do nich z prośbą o pozytywną reakcję na ofertę Cyfrowego Polsatu dotyczącą zakupu akcji Asseco Poland.

EBI Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego wzięła udział w transakcji sekurytyzacji syntetycznej w Polsce zainicjowanej przez firmę leasingową Europejski Fundusz Leasingowy, należącą do grupy Crédit Agricole – podał EBI w komunikacie prasowym.
ENTER AIR W ocenie dyrektora generalnego spółki Enter Air, Grzegorza Polanieckiego, decyzja o wstrzymaniu od stycznia 2020 roku produkcji Boeinga 737 MAX była od dłuższego czasu oczekiwana. Dyrektor generalny spodziewa się rozwiązania tego problemu do czasu dostawy do spółki kolejnego MAX-a w IV kwartale 2020 roku.
GO TFI Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła zezwolenie na prowadzenie działalności przez GO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych oraz nałożyła na firmę łącznie 6,5 mln zł kar – podała KNF w komunikacie.
JSW Jastrzębska Spółka Węglowa będzie współpracować z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem oraz Państwowym Instytutem Geologicznym nad wdrożeniem programu Geo-metan II, którego celem jest przeprowadzenie doświadczenia w KWK „Budryk” polegającego na przedeksploatacyjnym pozyskaniu metanu ze złoża – poinformowała JSW w komunikacie prasowym.
KGHM KGHM podpisze z międzynarodowym konsorcjum banków umowę niezabezpieczonego kredytu konsorcjalnego na kwotę 1500 mln USD (ok. 5742 mln zł) – poinformował miedziowy koncern w komunikacie. Umowa została zawarta na pięć lat i będzie miała dwie jednoroczne opcje przedłużenia na wniosek KGHM.
MASTER PHARM Master Pharm zdecydował o zmianie strategii grupy, która polegać będzie na koncentracji na produkcji kontraktowej suplementów diety i wycofaniu się z bezpośredniej dystrybucji suplementów diety pod markami własnymi – podała spółka w komunikacie.
PBG PBG złożyło do Sądu Rejonowego w Poznaniu wnioski o otwarcie postępowania sanacyjnego oraz o uchylenie układu zawartego z wierzycielami w sierpniu 2015 r. – podała spółka w komunikacie.
PKP CARGO 1)    PKP Cargo przewiduje w 2020 roku zwyżkę rynku przewozów kolejowych po szacowanym na 8-9 proc. spadku w 2019 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Czesław Warsewicz.

2)    PKP Cargo, które prowadzi due diligence Hatrans i rumuńskich spółek: Vest Trans Rail, Ferest Logistics oraz Romcargounit, nadal rozgląda się za potencjalnymi akwizycjami – poinformował PAP Biznes prezes PKP Cargo Czesław Warsewicz.

POLENERGIA Trzy projekty farm wiatrowych rozwijane przez spółki zależne Polenergii wygrały aukcje OZE – podała Polenergia w komunikacie.
POLNORD Inwestorzy wpłacili ponad 75 mln zł na pokrycie akcji serii T Polnordu – poinformowała spółka w komunikacie.
POLWAX Polwax rezygnuje z realizacji budowy instalacji odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych z powodu braku porozumienia z Orlen Projekt, który był wykonawcą tej inwestycji – poinformował Polwax w komunikacie. Polwax wystąpi do Orlen Projekt z roszczeniami w wysokości około 271 mln zł.

 

R22 Fundusze zarządzane przez Aegon PTE zwiększyły swój udział w akcjonariacie R22 powyżej progu 5 proc. i mają obecnie 5,48 proc. akcji tej spółki – poinformowało R22 w komunikacie. Przed zwiększeniem zaangażowania Aegon PTE miał 4,77 proc. akcji R22.
SYGNITY Grupa Sygnity wypracowała w roku finansowym 2018/2019 zysk netto z działalności kontynuowanej w wysokości 18,5 mln zł – poinformowała spółka w komunikacie. Rok wcześniej zysk netto grupy sięgnął 0,1 mln zł.
TAURON Tauron podpisał umowę kredytu z bankiem Intesa Sanpaolo na kwotę 750 mln zł, z której środki mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków inwestycyjnych grupy – poinformował Tauron w komunikacie.
TAURON Nowe Jaworzno Grupa Tauron podpisało z konsorcjum Rafako – Mostostal Warszawa aneks do umowy na budowę bloku energetycznego o mocy 910 MWe na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III – poinformował Tauron w komunikacie.

 

Przegląd prasy

 

ALIOR BANK Alior Bank wszedł na GPW 7 lat temu. Zarobili na tym głównie jego założyciele: włoska grupa Carlo Tassara i byli menedżerowie. Dla PZU inwestycja jest na razie nieudana. (s. 16-17) /PB/
CNG 1)    Ceramika Nowa Gala sprzeda zakłady produkcyjne za minimum 68 mln zł. Niespełna połowa uzyskanej kwoty ma posłużyć do spłaty zobowiązań wobec instytucji finansowych. Docelowo pozostała część może być podzielona pomiędzy akcjonariuszy, ale nie wiadomo, kiedy to nastąpi. (s. 7) /Parkiet/

2)    Cyfrowy Polsat kupuje Asseco. Cyfrowy Polsat ogłosił chęć zakupu 21,95 proc. akcji Asseco Poland. Oficjalnie spółki nie planują połączenia, ale mają wspólnie „stworzyć ofertę usług telekomunikacyjnych i informatycznych”. (s. 18) /GW/

CYFROWY POLSAT Nagły mariaż Polsatu i Asseco. Zygmunt Solorz i Adam Góral, właściciele polskich gigantów z sektora telekomunikacji, mediów i technologii, wchodzą w kapitałowy sojusz. Asseco zastąpi chiński koncern Huawei w roli wykonawcy transformacji systemów IT Cyfrowego Polsatu. Grupa Zygmunta Solorza chce zainwestować w akcje rzeszowskiej firmy 1,2 mld zł. (s. A17) /RZ/
CYFROWY POLSAT Strategiczny sojusz z Cyfrowym Polsatem to wielka szansa dla firmy IT. Decyzja akcjonariuszy finansowych nie jest jednak oczywista. Muszą myśleć szybko. (s. 2-3) /PB/
HSBC Kwestia rozwoju technologicznego jest kluczowa z punktu widzenia banków, zarówno w obszarze bankowości detalicznej, jak i korporacyjnej – mówi Michał H. Mrożek, dyrektor generalny w HSBC Polska. (s. A29) /RZ/
MBANK Grube miliardy za mBank. Nabywca banku będzie musiał wysupłać 13–16 mld zł, niezależnie czy kupią go Amerykanie, o czym się spekuluje, czy też uznane za faworytów banki państwowe – ocenia Łukasz Jańczak z Ipopema Securities. (s. A18) /RZ/
PFR 2020 rok może nie będzie taki zły. Rynek pracy jest dziś stabilizatorem gospodarki – uważa Paweł Borys, prezes PFR. Spowolnienie nie musi być więc tak głębokie, jak spodziewają się najwięksi pesymiści. (s. A21) /RZ/
RAFAKO Grupa PBG na wirażu, a co z Rafako? Spółka wnioskuje o sanację, nie jest w stanie dotrzymać terminów spłaty zadłużenia wynikających z układu. (s. 6) /Parkiet/
SYGNITY Rynek uwierzył w grupę Sygnity. Raport roczny daje przesłanki do optymizmu, ale na hurraoptymizm zdecydowanie za wcześnie. (s. 5) /Parkiet/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.