79,1 mln zł – rekordowy zysk Giełdy Papierów Wartościowych

foto: gpw

Drugi kwartał 2018 roku był udany dla Grupy Kapitałowej GPW. Grupa osiągnęła rekordowy poziom 79,1 mln zł zysku netto (+88,6% rdr i +177,7% kdk). Znaczny wpływ na tak korzystny wynik netto okresu miały przychody uzyskane głównie ze sprzedaży akcji spółki stowarzyszonej Aquis Exchange. Spółka ta została sprzedana w czerwcu 2018 roku.

– GPW niedawno ogłosiła 14 nowych inicjatyw strategicznych Grupy GPW i już rozpoczęliśmy prace nad ich wdrażaniem. Już udało się m.in. pozyskać finansowanie na jedną z naszych inicjatyw z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „DIALOG”. Docelowo ma jeszcze dojść kolejne dziesięć projektów, które przyczynią się do rozwoju nie tylko polskiej giełdy, ale też całej polskiej gospodarki – powiedział Marek Dietl, Prezes Zarządu GPW. – Światowe giełdy dywersyfikowały znacznie strukturę swoich przychodów i weszły w nowe obszary działalności. GPW świadoma zmian zachodzących na rynku będzie dostarczała swoje produkty w lepszy sposób, a także będzie skupiała się na nowych źródłach przychodów. Zarząd GPW, wzmocniony dwiema bardzo kompetentnymi osobami Izabelą Olszewską i Piotrem Borowskim, jest gotowy do nowych wyzwań i pracy na rzecz rozwoju polskiego rynku kapitałowego – dodał Prezes Dietl.

Sprawdzają się działania firmy, w tym segment towarowy (W II kw. 2018 r. przychody ze sprzedaży na rynku towarowym wyniosły 39,2 mln zł (+12,8% rdr i +8,3% kdk), a więc odpowiadały za 45,3 proc. całkowitych przychodów Grupy GPW w tym okresie), a także sprzedaż danych (Przychody ze sprzedaży informacji na rynku towarowym w II kw. 2018 r. osiągnęły poziom 132 tys. zł wobec 86 tys. zł w analogicznym okresie przed rokiem i 98 tys. zł w I kw. 2018 r).

Pod koniec czerwca została opublikowana zaktualizowana strategia rozwoju #GPW2022. Grupa Kapitałowa zaprezentowała także 14 inicjatyw zorientowanych na wzrost skali biznesu. Nacisk zostanie podłożony na rozwój technologiczny oraz dywersyfikację źródeł przychodów.

Grupa chce między innymi sprzedawać rozwiązania technologiczne, w tym rozwiązania do analizy kosztów transakcji. W planach jest stworzenie także trzeciego rynku umożliwiającego pozyskiwanie finansowania i ograniczony obrót wtórny dla start up’ów oraz platforma do obrotu towarami.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.