5 faktów o Jesse Livermore – niedźwiedziu z Wall Street

Jeśli nie znasz osoby Jessiego Livermora, to najwyższy czas aby dowiedzieć o nim parę rzeczy. Livermore był jednym z najbardziej znanych traderów z Wall Street w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Zarabiał i tracił fortuny na wzrostach i spadkach na giełdzie. Pierwszy raz zasłynął podczas paniki w 1907 roku, kiedy wyczuł, że na rynku jest niedobór kapitału na zakup akcji. Wykorzystał to dzięki graniu na spadki, kiedy rynek się załamał i wszyscy tracili on zarobił swoją pierwszą fortunę. Tym zagraniem zdobył tytuł Bear Wall Street (niedźwiedź z Wall Street). W późniejszych czasach stracił dużą część swojego majątku, którą ponownie odbudował w okresie hossy w latach 20.

Jednak jego najlepszy czas przyszedł w 1929 podczas krachu na Wall Street. Zauważył, że warunki wtedy przypominały te z 1907. Zaczął zawierać krótkie pozycje na akcjach, które później ciągle akumulował. Kiedy nastąpił Czarny Wtorek na rynku nastąpił krach i prawie wszyscy stracili pieniądze. Tymczasem Livermore, który grał na spadki zarobił wtedy 100 mln dolarów.

Jeśli chcesz dowiedzieć sie więcej o Livermoru, poniżej znajduje się sześć faktów o tym legendarnym inwestorze.

Żył pełnią życia

Livermore był rekinem na rynkach finansowych, jednak w realnym świecie wydawał pieniądze lekką ręką. Nawet kiedy dopiero zaczynał inwestować, wydawał pieniądze w swobodny sposób. W rzeczywistości, w wielu aspektach życia żył jak gwiazda Hollywood.

Wiedział kiedy zrobić przerwę od rynków

Livermore nie był uzależniony od rynków. W rzeczywistości był znany z brania dodatkowych wakacji. W ziemie często udawał się na Florydę na miesiąc lub żeglował na swoim jachcie wokół europejskich miast. W rzeczywistości Livermore przypisuje część jego najlepszych pomysłów częstym przerwom od codziennej harówki.

Był kobieciarzem

Przez całe swoje życie, Livermore był niereformowalnym kobieciarzem. Był trzykrotnie żonaty, po rozwodzie jego pierwsza żona odmówiła sprzedania biżuterii, którą jej podarował, by ten mógł dalej handlować po swoim niedawnym bankructwie.

Był zapalonym rybakiem

Ulubionym hobby Livermora było wędkowanie. Oprócz tego był myśliwym i lubił grać w golfa.

Popełnił samobójstwo w 1940 roku

Livermore pomimo swojego ogromnego sukcesu oraz tego, że był bogatym człowiekiem, skrywał w sobie mroczne tajemnice. Przez całe swoje życie, a szczególnie w późniejszych jego latach miał problemy z napadami depresji klinicznej, które doprowadziły go do popełnienia samobójstwa w 1940 roku. W jego kieszenie znaleziono notkę do żony, w której napisał „Droga Nino! Nie daję rady! Jest mi źle. Jestem zmęczony walką i nie mogę tego więcej unieść.”

easyMarkets

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.